понеделник, 08 януари 2024
Кметът на Русе Пенчо Милков се срещна с министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, който е на посещение в града. В разговора по основните проблеми на Русе, свързани със замърсяването на въздуха, участваха и заместник-кметът Димитър Недев, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, директорът на РИОСВ – Русе инж. Цонка Христова, както и председателите на общинските групи и членовете на Комисията по екология.
„С помощта на Министерството на околната среда и водите можем да докажем на русенци, че в града ни не се извършва геноцид. Разчитаме на мерки на национално ниво, които да променят действащото законодателство, отчитащо крайно неефективно залповите изпускания на час и денонощие“, заяви кметът. Той е категоричен, че замерванията трябва да се извършват за много по-кратък период, за да може да се установи реалното наличие на замърсяване във въздуха.
Пенчо Милков отбеляза като успех глобата от 10 000 лв., която Административният съд наложи през последните дни срещу русенско предприятие. До решението се стигна заради неограничено разпространение на неприятни миризми извън територията на предприятието.
Министър Попов и заместниците му Ренета Колева и инж. Петър Димитров обясниха дейността на работната група в рамките на МОСВ, която цели, заедно с други отговорни институции, да усъвършенства законодателството, свързано с ограничаване разпространението на миризми и фини прахови частици. Според екоминистъра проблемът е комплексен и не е решен и на законодателно ниво в ЕС. Той допълни, че миризмите не са само проблем на околната среда, но и чисто здравен, затова в работната група участват и експерти от Министерството на здравеопазването.
Пенчо Милков представи свършеното от общинската администрация за подобряване качеството на въздуха – осигурените пет станции за замерване на въздуха, влязлата в експлоатация след настояване на Община Русе сероочистваща инсталация на “Топлофикация Русе“, 4-те собствени кладенеца и новите машини, с които се мият улиците на града, с цел намаляване на ФПЧ 10.
Екоминистърът се ангажира да бъдат предприети необходимите нормативни изменения, за да се нормират праговете на въздействие на неприятните миризми.
В 18 ч. в зала 1 в сградата на Община Русе ще се проведе среща между министъра и неговия екип и граждани.
Предупреждение за ниски температури и ветровито време на 9 и 10 януари…
понеделник, 08 януари 2024
Община Русе набира доброволци за овладяване на бедствия, пожари и извънредни…
вторник, 09 януари 2024
Последни Новини
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 22 май 2026
Пенчо Милков отличи 39 изявени ученици в навечерието на 24 май
петък, 22 май 2026
Кметът Пенчо Милков и областният управител Любомир Владимиров обсъдиха…
петък, 22 май 2026
Писателката Есфир Алхазова представя тази вечер книгата си „Приказки“…
петък, 22 май 2026
Кметът Пенчо Милков свика първия щаб за пожарна безопасност в община Русе
петък, 22 май 2026
Изявени творци, преподаватели и културни дейци бяха отличени с Награда…
четвъртък, 21 май 2026
„Русчуклийче“ накара света да танцува право хоро
четвъртък, 21 май 2026
Бизнесът и местната власт в Русе с обща визия за инвестиции, дигитализация…
четвъртък, 21 май 2026