четвъртък, 02 октомври 2025
В Художествената галерия в Русе бе открита изложбата „Геноцид“ на скулптора Зюхтю Калит. Експозицията бе представена от съпругата на именития художник Пламен Монев - Камелия Монева, която подчерта значението на събитието за културния живот на града и за диалога между изкуството и обществото. „Каленият характер и мощният талант на Зюхтю успяват да опитомят камъка и след неговото съзидателно разрушение, в коравото му сърце се раждат образите на деца и майки, бащи и прадеди, които виждаме днес“.
На откриването присъства кметът на община Русе Пенчо Милков, който поздрави автора с думите: „Вашето творчество е силно послание – то докосва, провокира и напомня за дълга ни да пазим паметта жива – онази памет, която съхранява истината за жертвите, за страданието и за уроците на историята. Във времена, когато светът се нуждае от повече състрадание и разбиране, творбите Ви са мост между миналото и бъдещето, между болката и надеждата. Силно вярвам, че Вашата експозиция ще остави траен отпечатък у всеки посетител и ще се превърне в духовен акцент за културния живот на нашия град.“
Със силна емоционална експресия и пластична експресивност Зюхтю Калит превръща своите произведения в свидетелства за болката и тежестта на войната. Проектът обединява 22 скулптури и 22 маслени платна, които не разказват истории, а пресъздават усещания – безпомощност, загуба и трагичен вик, замръзнал във форма.
„Не се интересувам от политиката. За мен най-страшното е човешката цена на войната – жените, децата, обикновените хора, които никой не чува. С изкуството си искам да дам глас на тяхната болка“, сподели авторът по време на откриването.
Зюхтю Калит е скулптор с характерен стил, в който суровата материалност и напрежението на формата се превръщат в носители на дълбоко емоционално послание. Негови творби са представяни в редица национални и международни изложби, а настоящият му проект е сред най-личните му и категорични художествени изяви.
Експозицията може да бъде видяна до края на октомври.
Българо-румънска работна група ще заседава в Русе за инсинератора в Гюргево
сряда, 01 октомври 2025
Младежки състави от Русе с успешно участие на фестивал в Италия
четвъртък, 02 октомври 2025
Последни Новини
Нова възможност за финансиране: До 25 000 евро за читалища и граждански…
вторник, 07 юли 2026
Третото издание на фестивала „МладиТЕ заедно“ отново даде сцена на таланта,…
вторник, 07 юли 2026
От 7 до 10 юли ще се третира срещу комари в Русе и населените места от…
понеделник, 06 юли 2026
Общинските екипи продължават дейностите по косене на тревните площи в…
понеделник, 06 юли 2026
Продължава приемът на заявления за включване в експертния състав и доброволческата…
понеделник, 06 юли 2026
Русе посреща на 8 юли ултравелосипедиста Мартин Гергов и неговото легендарно…
понеделник, 06 юли 2026
Близо 850 самодейци и изпълнители се включиха във фестивала „Сандрово…
събота, 04 юли 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 03 юли 2026