Пропускане до съдържанието на страницата

План-сметката за управление на отпадъците за 2025 г. и корекция на такса смет бяха приети от общинските съветници

вторник, 17 декември 2024

Новата план-сметка за разходите по управление на битовите отпадъци за 2025 година в община Русе, както и промяна в размера на таксата за битови отпадъци (ТБО), бяха одобрени днес от общинските съветници. Решението бе прието с гласовете на 31 старейшини, като 11 бяха против и шестима се въздържаха.  

Един от основните мотиви за преразглеждане на налога, който не е променян от 2012 г., е свързан с увеличаването на пазарните цени на предоставяне на услугите, което увеличава потребността дейностите да бъдат финансирани от общинския бюджет за сметка на други дейности и услуги.

По време на обсъжданията бяха дадени разяснения за формирането на такса смет, която включва три компонента - сметосъбиране и сметоизвозване, обществена хигиена и обезвреждане на битови отпадъци. При нежилищните имоти  в Русе има увеличение в промилите за обществена хигиена – от 2,00 на 2,38 (при запазване на общия промил в досегашния размер на 4,20), докато при жилищните два от трите промила се увеличават – за обезвреждане на битови отпадъци от 0,27 на 0,82 и за обществена хигиена от 0,66 на 1,04. Одобрението за по-висок налог от собствениците на жилищни имоти е в съответствие с принципа „замърсителят плаща“ на ЕК, като на заседанието беше отчетено, че социално справедливо е разходите за обществени услуги да бъдат разпределени съобразно ползата и натоварването, което различните типове имоти и собственици оказват върху инфраструктурата и ресурсите на общината. По време на обсъжданията общинският съветник от групата на „СДС-Гражданите“ Елеонора Николова посочи, че България не е изпълнила директивите на ЕК, свързани с  принципа „замърсителят плаща“, поради което Комисията се закани тези дни да сезира Съда на Европейския съюз.

Увеличението на такса смет е продиктувано и от нарастващите разходи за управление на отпадъците, включващи наложените от европейското законодателство цели за сепариране. Допълнителен разход, който до момента не е включван в размера на такса битови отпадъци, е и изискването към изпълнителя на услугата техниката да е с нива на емисии на газове минимум Стандарт Евро V. По този начин са съобразени екологичните стандарти и е подобрено качеството на предоставената услуга, което съответно води и до увеличаване на цените за изпълнение на дейностите. 

Сред причините, обосноваващи повишаването на размера на такса битови отпадъци е и разширяването на инфраструктурата за поддържане на чистотата в града, включително увеличението на поставените вече над 1300 кошчета за отпадъци в град Русе. Увеличените разходи за сметосъбиране в по-отдалечените населени места от общината също оказва своето влияние при формирането на размера на ТБО.

Съществен момент, определящ корекцията на таксата, е че повишаването на размера й ще допринесе за балансирането на общинския бюджет, като ще покрие дължимите разходи и ще позволи на общината да поддържа адекватно ниво на всички свои услуги.

Подробности за новите ставки за жилищните и нежилищните имоти в Русе и населените места от общината могат да бъдат намерени на сайта на Общински съвет-Русе.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе