Подстъпите към бъдещите понтони на кея са обезопасени от Община Русе

четвъртък, 20 август 2020

На днешната пресконференция кметът на Община Русе уточни, че трябва да се прави разлика между крайбрежната зона и бетонната кейова стена. Разделителната линия между двата обекта е транспортната алея откъм реката.

„Обичах стария кей, там се научих да карам колело, но светът се променя. Проектът, започнат от предходната администрация, е бил с цел да се обърне градът към реката“, каза той и допълни, че кейовата стена е изградена с европейски средства с цел да бъде пристанище. През 2018 година е сключен договор за концесия за 35 години.

Концесионерът „Порт Пристис“ ООД, където участие имат общо 3 дружества, носи отговорност за бетонната зона между транспортната алея и реката, докато Общината се грижи за крайбрежната зона – от транспортната алея до огражденията на ЖП линията, уточни още Пенчо Милков.

Поради множеството сигнали и от съображения за сигурността на гражданите Община Русе е поставила за своя сметка временни заграждения на скосените подстъпи, определени за понтоните, които трябва да бъдат монтирани до края на годината.

Към момента ежедневно се поливат зелените площи в крайбрежната зона за сметка на Община Русе, като се проучват възможностите за изграждане на напоителна система, тъй като такава не е предвидена по проект. Пенчо Милков допълни, че всички забелязани нередности ще бъдат отстранявани от изпълнителя.

Благодарение на усилията на Община Русе е изграден паркинг за автомобили в района на бившата гребна база. Пенчо Милков отбеляза още, че вече са предприети мерки за ограничаване на достъпа на автомобили в крайбрежната зона –поставени са забранителни знаци, като ще има и още една бариера, освен съществуващата до хотел "Рига". Те ще позволяват достъп само на превозни средства с пропуск.