Посланикът на Нидерландия кръсти драгата „Янтра“ в Русе

четвъртък, 03 юни 2021

Посланикът на Нидерландия у нас Н. Пр. Беа тен Тъшър даде официално име на новото драгажно съоръжение на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ на церемония днес в Русе. Тя пожела попътен вятър и разби бутилка шампанско в корпуса на „Янтра“.

„Река Дунав е единственият естествен европейски път, магистралата, която свързва много народи. Това, че след дълги години застой държавата започна да инвестира и се обърна към градовете, които са по поречието на р. Дунав, означава много“ каза заместник-кметът на Община Русе Димитър Недев. Спжред него това е крачка напред в много отношения за крайдунавския град, най-вече – в икономически план.

Сред специалните гости бяха заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Нели Андреева, ръководителят на Управляващия орган на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ Галина Василева, заместник-кметът на Община Русе Златомира Стефанова,  заместник-областните управители Синан Хебибов и Стефка Караколева, Стефан Стаут от „Дамен шипярд Горинхем“, където е построена драгата, както и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на реката инж. Павлин Цонев.

Драгата „Янтра“ е първият специализиран кораб от този вид, който влиза в активите на дунавската агенция, а новата драгажна техника ще даде възможност на ИАППД ефективно и навреме да изпълнява своите задължения по поддръжка на корабоплавателния път. Целта е да бъдат запазени проектните дълбочини на реката според препоръките на Дунавската комисия.

Изпълнителният директор на ИАППД инж. Павлин Цонев подчерта, че с успешната реализация на проектите по оперативните програми в сектор „Транспорт“ и Механизма за свързване на Европа през изминалите години се привлечени над 35 милиона лева, благодарение на които Агенцията е осъвременила своя технически капацитет. „Чрез това можем да бъдем достойни партньори на другите речни администрации при изпълнение на международните задължение по поддържане на 471- километровия участък на река Дунав, който е един от най-трудните в корабоплавателно отношение“, допълни Цонев.

Тържествен водосвет и освещаване на новото плавателно средство направи отец Йордан от храм „Свети Георги“. За доброто настроение на гостите се погрижиха мажоретен състав „Екстрийм” с ръководител Вероника Миланова и фолклорна танцова студия „Зора“ към Общинския младежки дом.