Празнично шествие в Русе събра стотици на Деня на славянската писменост

сряда, 24 май 2017

Днес по главната улица на град Русе премина шествие от стотици ученици от русенските училища и деца от детски градини, водени от мажоретен състав „Екстрийм“ към Общински младежки дом и от Общинския духов оркестър. На празничното събитие присъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов и неговият екип, народният представител Пламен Нунев, председателят на Общински съвет Русе чл.кор. проф. д.т.н Христо Белоев, ректорът на РУ „Ангел Кънчев“ проф. д-р Велизара Пенчева, началникът на РУО Русе Димитър Райнов и др.

Двата лъча на шествието тръгнаха от СУ „Христо Ботев“ и ПГДВА „Йосиф Вондрак“ към площад „Свобода“, където кметът Пламен Стоилов приветства всички присъстващи с думите: „24-ти май е денят, в който се прекланяме пред светлото дело на нашите предци, будители и апостоли, създали най-ярката страница от българската история. Днес им благодарим, защото са ни дали самочувствието като обединена нация. Благодарим и на днешните просветители - всички български учители и деятели в сферата на образованието и науката. Скъпи русенци, бъдете здрави, вашият път е озарен със словото българско. Бъдете горди жители на град със свободен дух!“

Пред многобройната публика се състоя пъстра програма от изпълнения ДХ „Дунавски вълни“ при ОбДЦКИ и хор „Св. Георги Победоносец“ при ОМД; ученици от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Васил Априлов“, ОУ „Отец Паисий“, СУ „Възраждане“, ПГИУ „Елиас Канети“, ОУ „Никола Обретенов“, СУПНЕ „Фридрих Шилер“, СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, СУ „Васил Левски“, ОУ „Любен Каравелов“, ОУ „Алеко Константинов“; Мирела и Пресияна Димитрови; Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче“.

Сутринта преди шествието, по традиция се проведоха празнични тържества в учебните заведения. Приветствия към ученици, учители, директори и гости отправиха: в ОУ „Иван Вазов“ - кметът Пламен Стоилов и директорът на ОП „Русе арт“ Мариан Савов; в СУПНЕ „Фридрих Шилер“ - чл. кор. проф. д.т.н Христо Белоев и в ОУ „Отец Паисий“ зам.-кметът Иван Григоров и директорът на дирекция „Култура и образование“ Ирена Петрова.