Предлагат критерий за ползване на услугата „Социални жилища“ да стане линията на бедност за съответната година

сряда, 03 ноември 2021

Община Русе предложи за гласуване от Общинския съвет промени в Наредбата за реда и условията за ползване на социалната услуга „Социални жилища“.

Измененията целят до услугата да бъдат допуснати по-голям брой лица, намиращи се в затруднено социално положение, и се изразяват в следното:

- за ползване на социалната услуга „Социални жилища“ е предложено критерий за доходите да стане линията на бедност, определена за страната за съответната година. В чл. 6, ал.1, т. 3 от Наредбата „законоустановения месечен“ е предложено да се замени с текста „двукратния“. За 2021 год. линията на бедност е 369 лв., а с Постановление № 286 на МС от 19.08.2021 г. за 2022 год. е определен размер на линията на бедност за страната от 413 лв.

- критерият за притежание на автомобил също да бъде облекчен, като се допусне семействата да притежават 1 МПС, което да е с дата първа регистрация над 10 години преди подаване на заявлението.

Припомняме, че от 2009 до 2018 г. гарантираният минимален доход (ГМД) е бил 65 лв., след което е повишен на 75 лв. и до този момент не е променян. Докато през 2009 г. обаче ГМД е над 27% от минималната работна заплата, през 2021 г. е вече едва 11,5%, поради ръста на минималната работна заплата през тези години.

Социалната услуга „Социални жилища“ е предназначена за уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението, както и друго групи в неравностойно положение на територията на Община Русе.

Дали предложените изменения ще бъдат приети от общинските съветници ще стане ясно на следващото редовно заседание на 18 ноември.