Представители на китайското посолство ще посетят Русе

събота, 08 април 2023

Представители на китайското посолство в България ще посетят Русе през следващата седмица. Повод за визитата на дипломатическата мисия е запознаване с района на Лесопарк „Липник“, където Община Русе ще проведе Световното първенство по драконови лодки през 2025 г., и съгласуване на съвместни дейности в областта на културата и спорта.

Домакинството на Русе в атрактивния спорт бе резултат от непрестанните действия на Общината в посока на засилване и укрепване на двустранните връзки с Китай - страната с най-мащабно развиващата се икономика в световен план, която въведе атрактивното състезание в официалната програма на Международната федерация по кану-каяк. Предложението спортният форум да се проведе в Николово бе на кмета Пенчо Милков и то беше прието от Общинския съвет в началото на 2021 г.

По време на своето посещение представителите на китайското посолство ще представят книгата „Китай през погледа на българите“. Събитието ще се състои на 11 април /вторник/ от 17:30 ч. в зала „Европа“ на Доходното здание. Непосредствено преди него Гуан Син - културен съветник към китайското посолство и Дай Ин – аташе по културните въпроси, ще открият фотоизложба на Китайския културен център във фоайето на емблематичната за Русе сграда от 17 ч.

Чуждестранните гости ще посетят и галаконцерта с участието на солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера Русе. В него ще се включат и ученици на НУИ „Проф. Веселин Стоянов“. Той започва в 19 ч. в Голяма зала на Доходното здание.

На 12 април /сряда/ дипломатическата мисия ще се срещне с кмета на Община Русе Пенчо Милков.

Сдружение Спортен клуб „Калагия“ към Общинския младежки дом също ще бъде част от програмата на представителите на китайското посолство. Гостите ще се запознаят отблизо с дейността на организацията с председател Мария Неделчева, СУ "Васил Левски", където се изучава китайски език, и РУ "Ангел Кънчев".

Предвижда се и обиколка из музеите в град Русе.

В края на визитата си Гуан Син и Дай Ин ще посетят Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Там се очаква те да направят дарение от книги.