Пропускане до съдържанието на страницата

Представянето на книгите на Валерия Велева в Русе провокира дебат за паметта, отговорността и лидерството

сряда, 23 април 2025

Журналистът и писател Валерия Велева представи книгите си „Рани от власт“ и „Ах, тази власт“ пред русенска публика в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. Събитието се проведе в Заседателната зала на културната институция, като характерът на самата среща бързо надскочи обичайната литературна премиера. Разговорът се превърна в откровен дебат за политическата отговорност, за мястото на журналистиката в съвременна България и за следите, които властта оставя – не само в институциите, но и в съзнанието на хората.

Събитието бе открито от директора на библиотеката Теодора Евтимова, а водещ на вечерта беше академик Иван Гранитски. Сред присъстващите бяха кметът на община Русе Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов.

В представянето си акад. Гранитски определи публицистичните текстове на Валерия Велева като „журналистическа литература, в която обективността не изключва страстта“. По неговите думи, авторката не просто документира, а участва – с позиция, с език, с поглед отвъд повърхността. „Журналистът е летописец, но и будител. Не може да си журналист и да мълчиш, когато трябва да говориш“, заяви от своя страна Валерия Велева. Тя подчерта, че нейната цел не е да остави следа, а „да посочи уроците“.

В книгата „Ах, тази власт“ читателят може да открие над 120 публицистични текста, писани в различни политически периоди, но обединени от еднаква гражданска чувствителност.

„Най-големият грях на прехода не е бедността, а цинизмът, простащината и чалгализацията. Те се превърнаха във валута и убиха вярата – и в политиката, и в бъдещето ни“, каза Велева.

Книгата „Рани от власт“ събира петдесет интервюта с ключови личности от различни периоди на българския преход – от Радой Ралин и Андрей Пантев до Желю Желев и Бойко Борисов. „Истинското интервю е като огледало – ако не отразява нещо дълбоко, не си си свършил работата“, сподели Велева.

Кметът Пенчо Милков също се включи в дискусията. Той определи авторката като „глас, който задава въпросите, които много хора само мислят, но не изричат“. По думите му, в държавата липсва дефинирана генерална цел, изгубена е готовността за следване, а няма и подготвени кадри. Милков определи творчеството на Валерия Велева като своеобразен ориентир за обществените очаквания към държавността и отбеляза, че нейните текстове функционират едновременно и като анализ, и като своеобразен наръчник за

лидерство. Велева сподели, че при срещата си с него по-рано през деня е била силно впечатлена. „Не съм срещала досега политик, който подчертава пасажи от моите книги“, посочи тя.

Областният управител Драгомир Драганов също се включи и подчерта ролята на независимата журналистика като бариера срещу обществената манипулация. „Гласове като този на Велева са щит, защото не се поддават на натиск и не замълчават, когато е най-важно“, каза той.

Срещата завърши с разговор за нуждата от лидерство, което не се внася отвън, а израства тук – преживяло историческите травми и способно да говори със собствен глас. „Животът не може да бъде редактиран, както текстовете. Но може да бъде осмислен“, посочи Валерия Велева и подчерта: „Задачата на журналистиката е да помни, когато другите забравят“.

Валерия Велева е възпитаник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с две специалности – „Българска филология“ и „Философия“. Работила е в БНТ като редактор и автор на документални филми, а в продължение на почти две десетилетия е журналист във вестник „Труд“, където създава популярната рубрика с интервюта „по пантофи“. Автор е на няколко книги с документална и публицистична стойност. Носител е на множество журналистически отличия, сред които „Репортер на годината“ и „Черноризец Храбър“ за цялостно творчество.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе