Премиерът Кирил Петков инспектира новата система за прием на бежанци на ГКПП "Русе"

вторник, 15 март 2022

Министър-председателят Кирил Петков инспектира тази вечер изградения временен пункт за предварителен прием на украински бежанци на ГКПП "Русе". Той бе съпроводен от вицепремиера по ефективното управление Калина Константинова и началника на политическия му кабинет Лена Бориславова. Петков бе посрещнат от кмета на Община Русе Пенчо Милков и от областния управител Анатоли Станев.
По време на посещението му на граничния контролно-пропускателен пункт стана ясно, че дейностите по изграждането на работните места на граничните служители са завършени и пунктът вече е готов за работа в денонощен режим. Той включва палатки и фургони, които бяха проверени от премиера.
Кирил Петков получи уверение от граничните власти, че украинските граждани, потърсили убежище в България, ще могат да заявят желанието си да получат временна закрила съгласно приетата Директива на Европейския съюз. Те ще могат да получат идентификационен номер, чрез който в срок от 1 година ще имат правото да работят в България и да ползват услуги наравно с българските граждани.
Премиерът проведе разговори с кмета Милков и областния управител Станев, в които изрази удовлетворението си от координацията между местна и държавна власт и отчете, че България е една от първите страни в Европейския съюз, изградила подобна структура, обединяваща различни институции и ведомства.
В края на краткото си посещение на ГКПП "Русе" Кирил Петков заяви, че продължава с обиколката си на ключови места в страната, за да провери готовността на интегрираната система за прием на бежанци. След Русе той посети Дуранкулак и впоследствие кризисния център в Спортната зала във Варна.