Президентът Румен Радев посети Кризисния център за посрещане на украински бежанци в Русе

петък, 11 март 2022

Работна среща с отговорните институции, имащи отношение по въпроса с нарастващия брой мигранти от Украйна, постави началото на посещението на президента на Република България Румен Радев в Русе. Обстановката по границата остава спокойна към момента, стана ясно на срещата. По-голямата част от украинските граждани преминават транзитно през града.

„Благодаря на Община Русе, Областната управа и всички институции, които в момента работят активно и в синхрон и поемат грижите за тези хора“, каза президентът Румен Радев.

По-късно той се срещна и с украински граждани, временно пребиваващи в Общинския кризисен център, управляван от Каритас-Русе. В него общинските служители са настанили 3 семейства с общо 9 деца. Част от тях са с български произход. Те споделиха пред държавния глава, че ако военните действия в Украйна продължат, имат намерението да се установят у нас – да потърсят  работа, жилища под наем и децата им да учат тук.

Румен Радев се запозна и с работата на доброволците от БЧК и Община Русе, които отслужват дежурства и посрещат пристигащите в подкрепителния пункт на ГКПП „Дунав мост“. На място от „Гранична полиция“ представиха разставените вече мобилни пунктове, които ще бъдат използвани за проверки и издаване на документи при евентуален по-голям натиск по границата.

„Настоящият момент е много добра възможност да се реши въпросът с облекченото издаване на документи за гражданство на българите от нашата историческа диаспора“, заяви президентът. Той още веднъж благодари на институциите, доброволците и българските граждани, чиято помощ съдейства за овладяване на извънредната ситуация и изрази очакване съвсем скоро да бъде изгради единен алгоритъм за взаимодействие между държавата и местната власт в случаи на криза.