Проектът „Грижа в дома в община Русе“ е с удължен срок

понеделник, 29 юли 2024

Продължава изпълнението на проект „Грижа в дома в община Русе“, който стартира през месец ноември 2022 г. Неговият срок за изпълнение е удължен до 15 януари 2025 г. и той надгражда успешно приключилите проекти на Община Русе по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“. Увеличено е и финансирането на проекта, като то нараства от 3 876 932,28  на  5 600 011,93 лева.

Удължаването на срока на договора цели удовлетворяване на индивидуалните нужди на потребителите и техните семейства, като общинската администрация се стреми те да достигнат до максимален брой нуждаещи се.

Актуалните услуги, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, предоставяне на психологическа подкрепа, поддържане на лична и хигиена на обитаваните от потребителя помещения, придружаване при разходки и посещения на близки и приятели, подпомагане при извършване на ежедневни рутинни дейности. Те се персонализират според потребностите и изискванията на човека, който се нуждае от грижа, като целевата група са възрастни хора и лица с увреждания. За повече информация и уточнения относно услугите „Грижа в дома“ са осигурени целодневно консултации с обучени експерти.

Заложеният индикатор от 493 потребители отдавна е преизпълнен. Към 20-ия месец от реализиране на дейностите по проекта през услугата са преминали 761 потребители, които са родени между от 1923 до 1978 г. Най-младият потребител на услугата е роден през 2000 г., а най възрастният - през 1923 г. В целевата група има един столетник, а 47 човека са на възраст между 90 и 100 години. В общинския център в гр. Русе живеят 308 потребители, а в останалите населени места - 116. Най-много потребители извън гр. Русе има в кметствата Бъзън, Семерджиево и Ястребово, средно по 30 потребители.

Продължават и посещенията по домовете на здравните специалисти. Потребителите на услугата оценяват, че те допринасят за подобряване на грижите, предоставяни в домашни условия, и гарантират, че потребителите получават възможно най-добрата подкрепа. Редовните консултации със здравни специалисти и допълнителните обучения за персонала, ангажиран в грижата за потребители, също са важни фактори в целия процес.

За подпомагане превенцията на здравето на потребителите са разработени рекламни материали, които са на теми, свързани с превенция и профилактика на здравето и информиране на потребителите. В рамките на проекта се извършва мащабно проучване за състава на потребителите, след което ще бъдат идентифицирани групите по заболявания и ще се подготвят целево материали и събития за всяка група.

Непрекъснатото обучение на персонала, редовните консултации със здравни специалисти и разработването на информационни материали за здравословния начин на живот са от съществено значение за ефективното функциониране на проекта. Постигнатият успех и добрите показатели от проекта „Грижа в дома в община Русе“ показват необходимостта от продължаване и развитие на подобни иновативни и интегрирани социално-здравни услуги в бъдеще.