Професионалната гимназия по промишлени технологии отбеляза 100 г. от създаването си

вторник, 07 ноември 2023

В Доходното здание бе отбелязан 100-годишният юбилей на Професионалната гимназия по промишлени технологии „Атанас Цонев Буров“ в Русе. Тържествената церемония бе почетена от множество бивши и действащи преподаватели, както и ученици на учебното заведение.

„Силно вярвам, че в навечерието на празника Ви Вие и целият Ви екип имате множество основания за гордост с високите постижения на своите възпитаници. Всеобщо е признанието, че възпитаниците на „Атанас Ц. Буров“ са подготвени да бъдат елитни професионалисти, достойно оценени далеч извън пределите на Русе.“

С тези думи се обърна към директора на ПГПТ „Атанас Ц. Буров“ инж. Венцислав Василев временно изпълняващият дейността кмет на община Русе Димитър Недев. По случай 100-годишнината на професионалната гимназия заместник-кметът връчи на ръководителя на учебното заведение плакет на Община Русе.

На събитието също така присъстваха заместник-кметът Енчо Енчев, областният управител на Русе Данаил Ковачев, заместник-ректорът на РУ „Ангел Кънчев“ проф. д-р Пламен Даскалов, началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, представители на бизнеса, както и граждани.

По-рано през деня бе открито и реновираното училищно общежитие към професионалната гимназия. Освен от ученици в училището, то се използва и от над 160 обучаващи се в други учебни заведения. То бе реновирано по програма на Министерството на образованието и науката, като от ведомството бяха отпуснати над 900 000 лева, а училището участва в със 135 000 лв. собствени средства. Учебното заведение подготвя отлични специалисти в сферата на мехатрониката, топлотехниката, промишлената естетика и дизайн, измервателна и организационна техника, машини и съоръжения с цифрово програмно управление, както и машини и съоръжения за заваряване.

В концерта по случай 100-годишнината на училището участваха както бивши възпитаници на гимназията, така и състави от региона.