Програма „Асистирана репродукция“
От 01.01.2025 г. влиза в сила нов Правилник, който обединява всички осъществявани от Община Русе мерки за насърчаване на раждаемостта – подпомагане при раждане на всички новородени деца и близнаци, подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, подпомагане на почивките на приемните семейства, както и е уреден статута на многодетните семейства.
В глава IV „Помощ на семейства и двойки с репродуктивни проблеми“ на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе са разписани реда, изискванията и критериите за подбор на кандидатите за финансово подпомагане по Програма „Асистирана репродукция.
С Правилника са приети три промени:
Кандидатите за финансово подпомагане следва да отговарят на следните изисквания и критерии за подбор на кандидатите за финансово подпомагане по Програма „Асистирана репродукция” на Община Русе:
Задължителните изисквания към кандидатите са:
1. Да са с постоянен или настоящ адрес в Община Русе, не по-малко от три години.
2. Да имат сключен граждански брак или да са във фактическо съжителство, удостоверено с декларация.
3. Да представят медицинска документация, удостоверяваща наличие на безплодие – (по изисквания на Националната програма Инвитро).
4. Да не са били подпомагани от Община Русе по Програма „Асистирана репродукция” в рамките на годината на кандидатстване.
5. Да не са били подпомагани повече от три пъти от Община Русе по Програма „Асистирана репродукция”.
Критериите за подбор са:
1. Кандидатите за финансово подпомагане по чл. 15, ал. 1 е необходимо да представят заповед за одобрение от „Център за асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването за финансово подпомагане за извършване на процедура по асистирана репродукция (за изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК).
2. Кандидатите за финансово подпомагане по чл. 16, ал. 1 е необходимо да представят експертно становище и медицинска документация доказваща необходимост от извършване на процедури по асистирана репродукция, които не се финансират от НЗОК.
3. Средномесечният доход на семейството за последните 6 (шест) месеца да не е по-малък от две минимални работни заплати.
Община Русе предоставя финансова помощ за извършване на изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК, в т. ч.:
1. Спермограма;
2. Трансмисивни инфекции /предхождащи всяка процедура/;
3. Генетични изследвания – за двамата партньори.
Максималният размер на помощта за изследвания е до 600 лв.
Средствата на одобрените кандидати по чл. 15, ал. 1 за финансово подпомагане за изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК се отпускат срещу представяне на фактура за действително извършен разход.
Община Русе предоставя финансова помощ за извършване на следните процедури по асистирана репродукция, които не се финансират от НЗОК, като се определят средства по видове и в размер, както следва:
1. Инсеминация от партньора – до 800 лв.;
2. Инсеминация с донор – до 1000 лв.
3. Инвитро на естествен цикъл – до 1500 лв.
4. Инвитро процедура с донорски материал – до 2700 лв.
5. Тестикуларна и/или епидидимална биопсия (TESA, PESA) – до 1500 лв.
6. Кокултивиране на ембриони с ендометриални клетки – до 1500 лв.;
7. Ембриотрансфер на замразени ембриони, включващ: ембриотрансфер; замразяване на ембриони; размразяване на ембриони (култивиране и селекция) – до 1500 лв.
На одобрените кандидати, средствата по чл. 16, ал. 1 се отпускат срещу представяне на фактура за действително извършен разход и медицински документ от специализирана клиника за проведена процедура по асистирана репродукция.
Срокът за изплащане на средствата на одобрените кандидати по Програма „Асистирана репродукция“ е в рамките на съответната бюджетна година.
Срокът за подаване на документи в деловодството на Община Русе за получаване на финансирането по Програма „Асистирана репродукция“ е от 1 април до 30 април на текущата година.
Кандидатите подават заявление, декларация и декларация за съгласие за обработване на лични данни /по образец/ с приложени документи по утвърдените критерии за подбор в деловодството на Община Русе.
Постъпилите заявления за финансово подпомагане на изследванията и процедурите се разглеждат и одобряват от комисия.
Комисията в триседмичен срок след крайната дата за подаване на документи провежда заседание, като за взетите решения уведомява кандидатите.
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
Административна документация
Информацията за семейно положение ще се провери по служебен път;
Медицинска документация
Необходимите документи за кандидатстване: заявление и декларации (по образец), могат да се получат в Информационен център на Община Русе (пл. „Свобода“ №6) или на сайта на Община Русе - http://www.ruse-bg.eu/bg/pages/338/index.html.
За повече информация може да се обърнете към експертите от отдел „Здравни дейности” при Община Русе, стаи №32 и №37 (ул. „Черно море“ №2);
За справки и информация тел. 082/881 609 и на GSM 0885/397 831.
Към Правилника са включени облекченията и привилегиите, предоставяни на многодетните семейства от Община Русе, като се запазва реда и правото им регламентирано в действащата Наредба № 21 на Общински съвет-Русе.
Цели на разписаните мерки в Правилника
Правилникът за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе има за цел увеличаване на раждаемостта на територията на Община Русе, посредством предоставяне на еднократна финансова помощ на родителите/осиновителите, отглеждащи първо, второ, трето и всяко следващо родено/осиновено дете, в т.ч. близнаци, която ще подпомогне родителите в първите месеци при отглеждане на дете.
Правилникът има за цел да стимулира раждаемостта в Община Русе и задържането на млади хора в нея, както и преодоляването на отрицателния прираст на населението в общината, раждането на деца от малолетни и непълнолетни майки и преждевременно напускане на училище от тях.