Програма на събитията в Русе през м. май

сряда, 28 април 2021

 

ОБЩИНА РУСЕ

 

2. неделя, 11:00 ч. пред Община Русе

Великденски концерт

с участието на ФТТ „Найден Киров“, ФТС „Зора“- ОМД и фолкл. състави от ОбДЦКИ „Здравец“, „Зорница“ и „Русчуклийче“

6 май, четвъртък

Ден на храбростта и Българската армия

Празник на Русе

11:30 ч.

пред Паметника

на загиналите в Сръбско-българската война


11:00  - 18:00 ч.

пред Операта


 

12:30 - 14:30  ч.

Паметник на Свободата

 

 

 

 


17:00 ч., пред Доходно здание


20:00 ч., пред

Община Русе

Тържествена церемония

по полагане на венци и цветя

по повод 6 май – Ден на храбростта

и Българската армия

 


Образователно турне на National Geographic KIDS


РЕТРО РУСЕ

Живи сцени и картини от стария Русчук!

Участват: артисти и музиканти от ДТ „С. Огнянов“ Държавна опера, Държавен куклен театър

ФТТ „Н. Киров“ и ученици от НУИ „Проф. В. Стоянов“

ПГ по туризъм, ПГ по облекло,  Съюз на хотелиерите и ресторантьорите – Русе, Д-во „Традиция“ – Русе Фондация „Въздигане“, Исторически парк – Варна

със съдействието на ОП „Русе арт“


КОНЦЕРТ НА БИГ БЕНД – РУСЕ

Диригент Димчо Рубчев


КОНЦЕРТ НА РУСЕНСКИТЕ РОК ГРУПИ

M.I.G. 21, Explicit, PlayUphoria, Slipstream

24 май, понеделник

Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост

18:00 ч.

Доходно здание

Тържествена церемония – концерт

и връчване на ежегодните Награди „Русе“ 

ОП „РУСЕ АРТ“

14. петък, 18:00 ч.

пред Доходно

КОНЦЕРТ НА БИГ БЕНД – РУСЕ

Диригент Димчо Рубчев

 

РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „Л. КАРАВЕЛОВ”

12. сряда

18:00 – 21:45 ч.

Часовникова кула

Европейска нощ на литературата

Откъс от "Звездни дневници" на Станислав Лем

15. събота

11:30 – 12:00 ч.

Читалня Синя

Приключенията на еднорога Били

Презентация на новата детска книжка на

Деница Филева

17. понеделник

17:30 – 18:30 ч.

Читалня Синя

Пъзел представя Живодар Душков

част от колекция "Дракус"

18. вторник

18:00 – 19:00 ч.

2 ет., фоайе

Личните имена, църквата, държавата и кръстникът представя д.ист.н. Любомир Златев

Изследване на Станчо Станчев

19. сряда, 18:30 ч.

Гал. Библиотека

Гроб съм

представяне на новия сборник от Явор Цанев

22. събота, 11 ч.

сектор Изкуство

Силвър и вампирите – среща с Явор Цанев

31.05. – 1.06.

РБ „Л. Каравелов“

Литературен фестивал

"Писмените съкровища на долен Дунав"

По проект „Писмените съкровища на Долен Дунав“

финансиран по Програма Интеррег V-A Румъния-България

 

ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР „САВА ОГНЯНОВ“

 

 

 

ГОЛЯМА ЗАЛА „ПРОФ. МЛАДЕН КИСЕЛОВ”

 

4. вторник

19:00 ч.

Суматоха по Йордан Радичков

Режисьор Николай Урумов

Със специалното участие на Асен Блатечки

Награда „Златен кукерикон“ 2021 за режисура

Номинация „ИКАР“ 2021 на Петя Венелинова за

поддържаща женска роля

11. вторник

19:00 ч.

Театър „Бонини“

Нашата голяма френска сватба

Автор: Жан Жак Брикер и Морис Ласег

Режисьор Асен Блатечки

Художник Антония Попова

Превод Добринка Стефанова

Участват: Г. Георгиев - Геро, Е. Будинов, С. Бонин

Е. Костова, Р. Кайрякова и Х. Бонин

20. четвъртък

19:00 ч.

Двама съвсем голи мъже от Себастиан Тиери

Режисьор Николай Урумов

Сценография Виолета Радкова

Участват: М. Билалов, Й. Кънев, П. Венелинова и

К. Ценкова

26. сряда

19:00 ч.

Балканска сватба

от Ивайло Ненов и Ваня Георгиева

Режисьор Ивайло Ненов

Сценография Теодор Киряков

Музика Пламен Мирчев – Мирона

Хореография Александър Манджуков

Видео Венцислав Тодоров

Фотография Omi Studio

Участват: Х. Пъдев, В. Петков, И. Спасимиров

Й. Кънев, К. Хабил, К. Ценкова, Л. Кънев, Т. Тончева и  М. Крумова

 

КАМЕРНА ЗАЛА „СЛАВИ ШКАРОВ”

 

10. понеделник

19:00 ч.

 

Артисти в джаза концерт-спектакъл

Режисура и сценография Евгения Явашева

Музика на живо Илиян Трифонов

Участват: В. Петков, Е. Явашева, И. Спасимиров

К. Хабил, К. Ненков, К. Ценкова, Л. Кънев

Н. Банчева и Т. Тончева

11. вторник

19:00 ч.

80 години Иван Самоковлиев

Творческа вечер

13. четвъртък

19:00 ч.

LOVID-19 от Анна Бужинска

Постановка и сценография Евгения Явашева

Участват: Ивайло Спасимиров и

Кристиана Ценкова

25. вторник

19:00 ч.

Мъжка задушница

Моноспектакъл на Николай Урумов

31. понеделник

19:00 ч.

Артисти в джаза концерт-спектакъл

Режисура и сценография Евгения Явашева

Музика на живо Илиян Трифонов

Участват: В. Петков, Е. Явашева, И. Спасимиров

К. Хабил, К. Ненков, К. Ценкова, Л. Кънев

Н. Банчева и Т. Тончева

 

държавна опера – русе

 

9. неделя

19:00 ч.

Доходно здание

 

XXV Австрийски музикални седмици

Денят на Европа

под почетния патронаж на Н. Пр. Андреа Вике

посланик на Р Австрия в Р България

Девета симфония – Лудвиг ван Бетовен

Русенска филхармония

Хор на Държавна опера – Русе

Диригент Конрад Лайтнер

Диригент на хора Стелияна Димитрова-Хернани

Солисти: Цветелина Василева сопран

Петя Цонева мецосопран

Борис Луков тенор

Пламен Бейков бас

16. неделя

19:00 ч.

зала Филхармония

Класика и джаз

Анна Карадимитрова сопран

Преслав Петков кларинет

Михаил Йосифов тромпет

Васил Спасов пиано

В програмата: В. А. Моцарт, Дж. Гершуин, Л. Бърнстейн

17. понеделник

19:00 ч.

зала Европа

Елегични откровения

Шедьоври на камерната музика

Владислава Гарвалова сопран

Божена Петрова пиано

В програмата: Р. Щраус, Ф. Пуленк, Г. Форе

19. сряда

19:00 ч.

Доходно здание

премиера

Лучия ди Ламермур

опера в три действия от Гаетано Доницети

Либрето Салваторе Камарано

Диригент Сунай Муратов

Асистент-диригент Алфонсо Тодиско

Режисьор Орлин Анастасов

Художник Денис Иванов

Солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера Русе

22. събота

19:00 ч.

Доходно здание

Концертът

Русенска филхармония

Михаела Филева и Максим Ешкенази

26. сряда

19:00 ч.

зала Филхармония

Шуман – Брамс – Брух   

Камерен концерт 

Здравко Саралиев кларинет

Петрана Стоянова виолончело

Весeлина Ботева пиано

В програмата: Р. Шуман, Й. Брамс, М. Брух

 

ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – РУСЕ

 

5. сряда

18:00 ч.

 

Вълкът и седемте козлета по Братя Грим

Драматизация и режисура: Мая и Митко Димитрови

Сценография Виктория Андрекова

Музика Петко Т. Манчев

Участват: Д. Пишев, И. Маринова, М. Пашов и

С. Станчева

За най-малките.

 

9. неделя

11:00  и 12:30 ч.

 

10. понеделник

18:00 ч.

 

11. вторник

18:00 ч.

 

Център за изкуства „За Родопите“ – гр. Смолян

Концертът

Концепция и режисура Петър Тодоров
Кукли и сценография Ханна Шварц
Костюми Николина Костова-Богданова
С участието на Десислава Минчева
Музикално оформление
: Петър Тодоров

Десислава Минчева, Иван Пичуров
Изработка на кукли: П. Чекуров, А. Гарелов,

П. Димитрова, Г. Кирилова, Х. Шварц, Д. Минчева

Спектакъл с кукли за всички възрасти.

12. сряда

19:00 ч.

Пинокио по Карло Колоди

Драматизация проф. Славчо Маленов

Режисура Тодор Вълов

Подходящ за деца над 6 години.

13.  четвъртък

18:00 ч.

 

16. неделя

11:00 ч. и 12:30 ч.

Пепеляшка по Шарл Перо

Драматизация Джанан Каба

Режисура и звуков дизайн Александър Илиев

Сценография и кукли Свила Величкова

Участват: Т. Хараланова, П. Венелинова и М. Маринов

Подходящ за деца над 3 години.

18. вторник

19. сряда

18:00 ч.

Приказка за пътя от Валентин Владимиров

Образователен спектакъл

Постановка Валентин Владимиров

Музика Станимир Иванов

Участват: Й. Михайлова и В. Владимиров

Подходящ за деца над 3 години.

23. неделя

11:00  и 12:30 ч.

 

ДКТ Търговище

Огнивото Х. Кр. Андерсен

Драматизация и режисура

Владимир Владимиров Валяка

Сценография и кукли Юлия Лачева и Жени Лачева

Музика Георги Гарчов

Актьори: М. Нацкова – Докова, Х. Доков

С. Стойнова, Д. Славева, М. Алексиев

Подходящ за деца на 4 години.              

25. вторник

18:00 ч.

30. неделя

11:00  и 12:30 ч.

Котаракът в чизми по Шарл Перо

Драматизация и режисура Ивайло Марков

Сценография Стефка Кювлиева

Участват: С. Станчева, И. Маринова, М. Пашов и

Д. Пишев

Подходящ за деца на 3 години.

26. сряда

19:00 ч.

Криворазбраната цивилизация по Добри Войников

Драматизация Валентин Владимиров – Валяка

Сценография: Таня Пасева и Георги Пасев

Участват: Г. Копанкова, Т. Хараланова, Й. Димова

Л. Русенски, Х. Нурев и М. Маринов

За възрастни и деца над 10 години.

27. четвъртък

18:00 ч.

вход свободен

Кой е по-хитър от Вера Стойкова

по български народни приказки

Режисура Дарин Петков

Сценография Цветана Коева

Музика Иван Драголов

Участват: Йоланда Димова и Любен Русенски

За възрастни и деца над 4 години.

28. петък

18:00 ч.

60 години Държавен куклен театър – Русе

Представяне на юбилейна книга

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – РУСЕ  

ул. Борисова 39

1 – 11.05.

РазЛиченХристо Генев

скултура и фотография

130.05.

Цветни Вибрации – изложба на Александър Симов

14 – 30.05.

Творби от фонда на ХГ – Русе

Живопис, графика, скулптура, фотография

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – РУСЕ

Исторически музей, пл. „Ал. Батенбег“ №3

6. четвъртък, 9:00 – 18:00 ч.

Експониране на сребърен поднос, подарен на първия български княз Александър I от русенската общественост при неговото пристигане

9. неделя, 11:00 ч., Лапидариум

Деветомайски хепънинг на мрежата информационни центрове

„Европа Директно“

28. петък, 17:00 ч., Лапидариум

Детска нощ в музея

Екомузей с аквариум (ул. Етър № 3)

постоянни експозиции

Работно време: 9:30 – 18:00 ч. (без почивен ден)  

Музей на градското всекидневие (ул. „Фердинанд” 39)

В света на модерността

Работно време: 9:00 – 17:30 ч. (без почивен ден)

Къща-музей „Баба Тонка” (ул. „Баба Тонка” 40) – постоянна експозиция

Работно време от вторник до събота: 9:30 – 18:00 ч.

Къща-музей „Захари Стоянов” (бул. „Придунавски” 12)

постоянна експозиция

Работно време: 9:00 – 17:30 ч. (без почивен ден)

Пантеон на възрожденците постоянна експозиция

Работно време: 9:00 – 18:00 ч. (без почивен ден)

Експозиция на открито Римска крепост „Сексагинта Приста”

музейна зала „Археологически проучвания 2005–2012“  

Работно време от вторник до събота: 9:00 – 17:30 ч.

Археологически резервати:

Средновековен град Червен

Работно време от вторник до събота: 9:00 – 18:00 ч.

Ивановски скални църкви по предварителна заявка

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин
https://www.livechatalternative.com/