Проведе се 14. Конкурс за рецитал "За да я има България"

вторник, 13 март 2018

На 10 март, в Пленарна зала на Община Русе, се проведе Четиринадесетото издание на конкурса за рецитал “За да я има България”, посветен на Националния празник на България - 3 март.

И тази година конкурсът премина при голям интерес от страна на участниците. Залата се напълни с ученици  от 1-ви до 12-ти клас, родители, учители, приятели и гости. Събитието тази година премина при рекорден брой участници - 170. Те показаха своите умения в рецитирането и възпроизвеждането на художествено слово в две направления - Възрожденска и Следвъзрожденска до съвременна поезия.

От сцената прозвучаха емблематичните  “Опълченците на Шипка” от Иван Вазов, “Обесването на Васил Левски” и “Хаджи Димитър” от Христо Ботев, интерпретирани с много чувство, респект и неподправена емоция  от младите участници. Тази година за първи път интересът към Следвъзрожденска литература надмина традиционното Възрожденско направление и участниците бяха избрали за своето представяне по-съвременни автори, като присъстваха и стихотворения от лично творчество. Задачата на журито да отсее най-добрите се оказа нелека, особено в първа възрастова група (1-ви – 4-ти клас), където и участниците бяха най многобройни. Конкурсът продължи до ранния следобед и след всички преживени емоции, организатори и участници си пожелаха до нови срещи на следващото издание.