Проведе се първото заседание на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта

четвъртък, 19 септември 2024

В сградата на Община Русе се състoя първото заседание на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта /ОКСВМ/. Съветът е колективен и постоянно действащ орган към кмета на община Русе и ще подпомага провеждането на общинската политика за младежта.
Срещата бе открита от заместник-кмета на община Русе Борислав Рачев и началника на отдел „Образование“ Таня Тодорова, която временно изпълнява функциите на председател на съвета. По време на нея бяха обсъдени възможностите за благоприятни условия за участие на младите хора в обществения и икономически живот на общината и приобщаването им в процеса на управление на местно ниво по въпросите, свързани с младежта. Тема на разговор станаха и начините за разширяване на дуалното обучение и включването на повече младежки стажове като част от обучението на учениците.
Основна функция на съвета е да дава становища по Общинския план за младежта преди неговото приемане от Общинския съвет, както и за актуализирането му. Настоящият план отразява изводи, формирани въз основа на предоставена информация от общински служби и звена, работещи с млади хора. По този начин и през 2024 г.  Община Русе може да гарантира, че предвидените дейности отговарят на потребностите на младите хора, поддържат приемственост между отделните годишни планове и мултиплицират резултатите им без да се отклоняват от националните и европейските стратегически документи за младежта. В разработването на тазгодишния план са заложени новите приоритети на младежките политики, които са разработени в Министерство на младежта и спорта и ще бъдат водещи в следващия 10-годишен период.
На срещата присъстваха експерти от общинската администрация, представители на управителните съвети на русенски училища, на РУО – Русе, Областна администрация и на Общинския младежки дом.
Общинският консултативен съвет по въпросите за младежта се учредява съгласно Закона за младежта, според който кметовете на общините с население над 45 000 души отговарят за провеждането на общинската политика за младежта в съответствие с държавната политика за младежта. ОКСВМ се гласуван с решение на Общинския съвет през 2023 г., като неговите заседания ще се провеждат минимум два пъти годишно.

Последни Новини

виж всички новини >