Пропускане до съдържанието на страницата

Проведе се встъпителна пресконференция по проект „Инвестиране в пътната безопасност и подобряване на свързаността на Община Русе и Окръг Гюргево с транспортна мрежа TEN-T“

вторник, 09 октомври 2018

Днес, 09.10.2018 г. в Заседателна зала на Община Русе се проведе встъпителна пресконференция по проект „Инвестиране в пътната безопасност и подобряване на свързаността на Община Русе и Окръг Гюргево с транспортна мрежа TEN-T“, e-MS код ROBG-418.

На нея присъстваха зам.-кметът по „Устройство на територията” – г-н Димитър Наков, зам.-кметът по „Европейско развитие“ на Община Русе - д-р Страхил Карапчански и представители на екипите от българска и румънска страна.

Събитието откри зам.-кметът д-р Карапчански. Той изрази своите положителни очаквания от партньорството с администрацията на Окръг Гюргево и подчерта, че успешното изпълнение на трансгранични проекти е ключово за развитието на Еврорегион Русе-Гюргево като част от общата европейска карта и дунавска идентичност.

 

Г-н Стамен Савов, Ръководител на българския екип, представи основните дейности, които ще бъдат реализирани в рамките на проекта. Той поясни, че проектът разглежда общите териториални предизвикателства, които се срещат както в румънската, така и в българската част на района на трансграничното сътрудничество по отношение на достъпността и сигурността на вторичните и третичните възли, които осигуряват връзка с инфраструктурата на мрежата TEN-T.

От българска страна ще се извърши реконструкция и модернизация на 3.1 км път, покриващ ключовия за гр. Русе бул. „Трети Март“ и свързания с него „Сарайски“ мост, които заедно действат като основен пункт за влизане в града от главните пътища Русе-Велико Търново и Русе-София - част от мрежата TEN-T, както и монтаж на камери за мониторинг на трафик и сигнално оборудване.

Предвидена е реконструкция на пътните платна на булеварда,  включително пътните връзки при пътен възел „Сарая“. Изграждат се нови трасета за движение на велосипеди. В зоната на кръстовищата и пешеходните и велосипедни пресичания всички бордюри са скрити на нивото на настилката, за осигуряване на достъпна среда. Планирано е подобряване на осветеността на булеварда и изграждане на допълнителни елементи за подобряване на пожарната безопасност. Ще бъде изпълнена изцяло нова сигнализация с пътни знаци и маркировка. Предвижда се изграждането на система за видео наблюдение и следене на трафика.

С планираните ремонтни дейности по пътното платно, тротоарите и връхната конструкция на мостовото съоръжение ще се възстанови експлоатационната му годност и нормалната пропускателна способност, което ще позволи да се възстанови движението по прекъснатата връзка под моста.

Капацитетът, устойчивостта и издръжливостта на пътя и съоръженията му ще бъдат увеличени, характеристиките на транспортната експлоатация ще бъдат подобрени и ще бъдат осигурени по-добри условия за комфортен, безопасен и икономичен транспорт.

 

Представители на екипа от румънска страна поясниха, че с цел гарантиране на сигурност, облекчаване и подобряване на транспортните потоци през Дунав мост ще бъдат доставени и монтирани пътни знаци, светофари и информационни LED табла. В контекста на европейската, национална и регионална сигурност и необходимостта от установяване на конкретни мерки за намаляване на пътния риск, ще бъде закупено оборудване за нуждите на пътна полиция Гюргево.

Сред общите трансгранични механизми, които партньорите ще реализират са и:

  • Провеждане на съвместни информационни кампании за обучение по безопасност на движението на населението в партньорство със съответните заинтересовани институции от двете страни на границата. Гюргево с тематичен фокус върху пътната безопасност. Събитията ще бъдат ориентирани предимно към децата и младото население, но ще предоставят ценна информация на родителите по отношение на правилата и инструкциите за безопасност на движението в трансграничния регион.
  • Разработване на Съвместна стратегия за сигурност на трафика в трансграничния регион Русе-Гюргево с активното участие на всички заинтересовани страни от двете страни на границата, вкл. пътна полиция, гранична полиция, противопожарни служби и звена за гражданска защита, съответните институции за транспорт и поддръжка на пътищата.

В заключение, г-н Савов още веднъж подчерта, че тематичният фокус на проекта е подобряване на сигурността на трафика в трансграничния регион и че всички дейности пряко и косвено ще повлияят върху превръщането на трансграничния регион Русе-Гюргево в един по-добре свързан към транспортната мрежа TEN-T.

Проектът се осъществява по Програма „INTERREG V-A Румъния-България“ 2014-2020 г., Приоритетна ос 1 „Добре свързан регион“, Специфична цел 1.1 „Подобряване на планирането, развитието и координацията на трансграничните транспортни системи за по-добро свързване към транспортната мрежа TEN-T“ и е с продължителност 36 месеца.

Общата стойност на проекта за двата партньора е 6 326 447,21 евро (12 373 265,45 лева). Предвидените средства за Община Русе са в размер 4 372 499,18 евро (8 551 733,89 лева).

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/