Проведе се второто издание на Международния пробег Русе - Гюргево

събота, 16 септември 2017

Днес стартира второто издание на международното състезание „Пробег на свободния дух Русе – Гюргево“. Официалното откриване се състоя на площад „Свобода“ в Русе. Сред официалните гости на събитието, бяха главният секретар на Министерството на младежта и спорта Асен Марков, народният представител Пламен Нунев, областният управител на Област Русе Галин Григоров, зам. областните управители Свилен Иванов и Валентин Колев, зам.-кметът по хуманитарни дейности в Община Русе Иван Григоров, който даде и старта на събитието, спортният директор на Федерацията по лека атлетика Дилян Драшков, директорът на ССУ „Майор Атанас Узунов“ – Борис Цветанов и организаторите на проявата - Анелия Нунева и председателят на Спортен лекоатлетически клуб „Дунав“.

За зрителите на старта беше подготвена програма. Някои от тях се включиха в тренировка по зумба на открито, а малко преди старта с изпълнение се присъединиха Мажоретен състав „Екстрийм“ към Общински младежки дом – Русе, съпроводени от звуците на Общински духов оркестър – Биг Бенд Русе, с диригент Димчо Рубчев.

В надпреварата взеха участие 240 души, сред които представители от България, Румъния, Англия, Япония, Италия, Португалия, Мароко, Кения, Полша, Украйна и Франция. Известни наши атлети, сред които Сава Тодоров, Митко Ценов, Йоло Николов и Радосвета Симеонова също се включиха в инициативата.

Състезанието беше с маршрут 15 км. и започна от Русе, пресече река Дунав през Дунав мост и завърши пред часовниковата кула в Гюргево.

Сред награждаващите бяха народният представител Пламен Нунев, зам.-кметът Иван Григоров, организаторът на събитието и национална рекордьорка на 200 м. Анелия Нунева и др. Първо място сред жените зае Памела Кипчоге от Кения. Победителят във второто издание на „Пробег на свободния дух Русе – Гюргево“ стана мароканецът Йосеф Сбай с време 00:42:53 ч.

Състезанието се организира от СЛАК „Дунав“ Русе и СК „Гюргево“ с партньорството на Община Русе, община  Гюргево, Фондация „Русе – град на свободния дух“, Министерство на младeжта и спорта на Република България, Български олимпийски комитет, Българска федерация по лека атлетика, Румънска федерация по лека атлетика и Балканска федерация по лека атлетика.