Ректорът на Висшето военноморско училище: Традиционно най-добрите ни студенти са от Русе

понеделник, 16 януари 2023

Ректорът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д. в. н. Боян Медникаров представи днес на пресконференция в сградата на Община Русе специалностите, предлагани в учебното заведение, както и приема през новата учебна година. В събитието участваха заместник–кметът на Русе Енчо Енчев, областният управител Анатоли Станев, началникът на РУО–Русе д-р Росица Георгиева, началникът на Военното окръжие в Русе подполковник Васил Петров и началникът на гарнизона и командир на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев.

„Много неща са станали за първи път в нашия град и трябва да сме горди, че Военноморското училище поддържа и до днес много висок стандарт, както за страната, така и за света“, каза заместник–кметът. Той изрази увереност, че и през следващата учебна година голяма част от завършващите Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване ще продължат своето образование във висшето учебно заведение. По думите на ректора студентите с най-висок успех, завършващи ВВМУ, традиционно са от Русе.

Флотилен адмирал Медникаров представи визията за развитие на учебната програма. Освен класическите морски специалности, през последните години в учебното заведение се обръща голямо внимание на високите технологии като кибероперации и мехатроника. Една от най-големите гордости на университета е съвместният проект за подготовка на лекари за армията. Специалността „военен лекар“ е сформирана в резултат на тристранното сътрудничество между Военномедицинска академия, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Медицински университет (МУ) „Проф. д-р Параскев Стоянов“- Варна. 20 студенти годишно посещават курсовете без такси за обучение, тъй като разходите се поемат от Министерството на отбраната. Имат и гарантирана реализация като военен лекар с договор за работа за 10 години. В края на шестгодишното обучение си тръгват с 2 дипломи: магистър по медицина от МУ - Варна и бакалавър по специалност „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво” от ВВМУ „Никола Й. Вапцаров”. От следващата година ще бъде открита и специалност „медицински сестри“.

Добрата подготовка на студентите и високото заплащане след завършения курс на обучение правят Военноморското училище предпочитано място за реализация на бъдещите морски служители. То може да се похвали и със своя национален център за приемане на данни от наблюдение на близкия Космос, както и с програмата „Интелигентно растениевъдство“, в която е партньор с Русенския университет „Ангел Кънчев“. Отскоро във ВВМУ се преподава и „Мениджмънт на водния транспорт“ - специалност, за която кандидатстват повече жени, правейки университета желано място и за двата пола.

По-късно в зала „Европа“ на Доходното здание представители на университета се срещнаха с ученици от 11 и 12 клас от региона.

Основите на родното морско образование са положени в Русе на 9 януари 1881 г., а неговото дислоциране във Варна се случва през 1900 г. Инициатор за създаването на учебното заведение е капитан-лейтенант Александър Егорович Конкевич, завеждащ Флотилията и Морската част (официалното название на ВМС на България през ХІХ в.). Дунавският град и до днес почита делото на създателя на първото техническо учебно заведение в България с паметната плоча, намираща се в двора на Флотската кула на ул. "Тодор Минков“ 12.