Републиканското първенство по кастинг спорт се проведе в Николово

понеделник, 02 септември 2024

През уикенда на стадиона в село Николово се проведе второто издание на републиканското първенство по кастинг спорт. Събитието се организира от Българската федерация по риболовни спортове с активното съдействие на председателя на Спортен клуб по кастинг спорт - Николово Емил Великов и подкрепата на Община Русе. В него участваха 19 деца от 4 спортни клуба от Русе, Николово, Габрово и Българене на възраст до 18 години.

Участниците се състезаваха в три възрастови категории в дисциплините „аренберг“, „скиш“, „далечина 7 гр. и половина“ и общ трибой на всички дисциплини. Главен съдия на надпреварата бе Антоанета Великова.

Победителите в републиканското първенство бяха наградени от директора на ОП „Спортни имоти“ Лачезар Иванов, който приветства участниците и връчи поздравителен адрес от името на кмета на община Русе Пенчо Милков.

Ето и победителите в отделните категории:

момчета до 11 години:

1 място Мануел Христинов Георгиев;

2 място Никола Николов Киряков;

3 място Деян Десиславов Великов;

момичета до 11 години:

1 място Ивайла Владимирова Колева;

2 място. Илина Ивайлова Александрова;

3 място Теодора Младенова Боюклиева;

момчета до 14 години:

1 място - Венцислав Янков Янков;

2 място - Алишан Инджигюл  Мандаджи;

3 място - Георги Серьожев Съботинов;

момичета до 14 години:

1 място - Михаела Тихомирова Иванова;

2 място - Катерина Николаева Кирякова;

3 място - Румина Милева Стойнова;

юноши до 18-годишна възраст:

1 място - Богдан Мирославов Ганев;

2 място - Владислав Веселинов Атанасов;

3 място - Мартин Момчилов Иванов;

девойки:

на първо място - Йоана Веселинова Атанасова.

Кастинг спортът включва упражнения със специални въдици за точно или далечно хвърляне на изкуствени мухи или тежести с въдици и води началото си от спортния риболов. Дисциплината се практикува състезателно в турнирна форма на тревни терени или в спортни салони с необходимата дължина.

Нетрадиционният спорт дълги години бе пренебрегван, като през 2024 г. и след 23 години отсъствие България отново сформира национален отбор по кастинг спорт за деца. Родните състезатели получиха покана през април тази година от Италианската асоциация Нуото Пиннато и ICSF Международната федерация по кастинг спорт да се включат в Световната купа в град Виченца, Италия. България бе представена от 6 деца (5 от тях състезатели на Спортен клуб по кастинг спорт – Николово), които се състезаваха в категория 10–14 години. Те бяха отличени за своето чудесно представяне при дебюта си на международна сцена.