Пропускане до съдържанието на страницата

Решение за мониторинг на трафик взе първо място на Хакатон "CODE4TECH 2.0" и наградата на кмета

понеделник, 09 октомври 2017

Интензивният спринт по програмиране, наречен хакатон CODE4TECH 2.0 - Русе 2017, приключи с презентациите на проектите и награждаване на победителите в Русенски Университет "Ангел Кънчев". Събитието беше организирано от Сдружение в обществена полза "Startup Factory" и подкрепено от компания Recheck, Община Русе, Фондация „Русе-град на свободния дух, “катедра "Компютърни системи и технологии" на Русенски Университет и други спонсори и партньори.

В състезанието се включиха над 30 участници, организирани в 11 екипа. Най-младата участничка беше Рая Христова на 11 години от СУЕЕ „Св. Константин-Кирил философ“. Повече екипи останаха да работят през нощта, за да използват максимално ефективно кратката продължителност от 24 часа на хакатона и да разработят прототипите на своите софтуерни продукти.

Темата на събитието "ИТ решения за бизнеса и града" даде широк диапазон от възможности и идеи за дигитални продукти. Една част от участниците в хакатона се ориентираха към изграждане на съвременни платформи за свързване на работодатели и търсещи възможности за професионална реализация. Други състезатели се насочиха към идентифициране и решаване на проблеми на град Русе в областите транспорт, мониторинг на трафик, промотиране пред чужденци и бързо реагиране при установени нередности. Забавлението и образователните игри също бяха популярни теми.

Победителите в CODE4TECH 2.0 са участниците от екипа "Orange" - Драган Кошаров, Берк Алямач и Борислав Кошаров. Те разработиха система за събиране на данни в реално време чрез устройства, поставени в транспортни средства. Целта е събраната информация да се визуализира интензивен трафик, задръстване, инциденти или проблемни участъци. Едно от възможните приложения на прототипа е следене в реално време на движението и резултата от работата на техниката за почистване на пътища в зимни условия. Победителите взеха и специалната награда на Община Русе от 1 000 лв. за разработка на софтуерен прототип, който е насочен към решаване на проблем на града. 

Заслужено второ място в хакатона взе отбор "New Generation" на Ния Неделчева и Миряна Иванова - ученици в 8 клас на МГ "Баба Тонка". Ученичките разработиха напълно функционално и завършено образователно приложение, което помага на деца да се учат да пишат букви и цифри, като ги очертават в шаблони. Техният продукт е готов да бъде публикуван в платформите за сваляне на приложения на Google и Apple и да помага на родителите и деца при учене на писане.

Трето място взеха Габриел Кънев и Любослав Александров с проекта "Improve my city". Те демонстрираха завършен проект за идентифициране на проблеми, точно локализиране, изпращане на сигнали и предприемане на мерки за решаването им.

Раздадени бяха множество допълнителни специални награди, а всички участници получиха стимули за отличното си представяне. Хакатонът е доказателство, че новите технологии и безплатните инструменти позволяват само за 24 часа млади ентусиасти да създадат ИТ продукти, които подобряват живота, улесняват правенето на бизнес и решават конкретни предизвикателства.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/