Рецитал на Тони Димитрова и много награди на XVIII издание на Международен конкурс „Северно сияние“ Русе 2014

понеделник, 17 ноември 2014

Осемнадесетото издание на Международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние” – Русе 2014 се проведе през уикенда в Доходно здание. Събитието премина под патронажа на кмета на Община Русе Пламен Стоилов.
Директор на конкурса е вокалният педагог Вили Икономов. Организатори за поредна година са Община Русе, Сдружение „Северно сияние” и Възрожденско читалище „Зора-1866”-Русе. Гала вечерта на лауреатите на ХVІІІ издание на международния конкурс за млади изпълнители „Северно сияние” се състоя в неделя, 16 ноември в Доходното здание.

Началото постави певицата Тони Димитрова, която изнесе  дългоочакван за русенци концерт. Кметът на Община Русе също уважи рецитала й. Освен като специален гост, Тони Димитрова беше поканена от директора на конкурса, г-н Вили Икономов и да оценява участниците в двата конкурсни дни. Председател на международното жури на конкурса беше композиторът Светослав Лобошки. Заедно с него и Тони Димитрова журираха още и Ирина Савенкова – вокален педагог от Санкт-Петербург, Виорела Филип преподавател по поп пеене в университета в Букурещ, Таня Точева – вокален педагог, Вили Икономов – като преподавател по поп и джаз пеене в НУИ „Проф. Веселин Стоянов” и Антоанета Георгиева – също вокален педагог. Конкурсът се организира от Сдружение „Северно сияние”, с подкрепата на Община Русе, Общински младежки дом и Възрожденско читалище „Зора – 1866 г”. Финансовата подкрепа на международното събитие беше осигурена от Общинска фондация „Русе – град на свободния дух” и частни спонсори.

Награждаването на лауреатите започна с приветствие от Кмета на Община Русе. След това лично връчи и Специалната награда на кмета на Община Русе – почетна грамота и пластика на участничката от трета възрастова група Бианка Рошу от Румъния.

Директорът на конкурса г-н Вили Икономов също излезе на сцената, за да връчи награда, но на Кмета. В израз на благодарност и признание към него, маестро Икономов връчи на г-н Стоилов почетна грамота за „Принос в утвърждаването на Международен конкурс за млади изпълнители „Северно сияние”, подчертавайки колко важна е подкрепата на общината за реализирането на международни културни проекти.

Гала вечерта продължи с награждаването и на останалите участници в конкурса. Според регламента му, за първия конкурсен ден участниците трябваше да се представят задължително с българска песен, а чуждестранните изпълнители с песен на родния им език. Според представянето им и от двата конкурсни дни, журито определи следните лауреати в тазгодишното издание на конкурса:

ПЪРВА възрастова група – от 7 до 9 г.:

ПООЩРЕНИЕ:

Марина Янкова /Петрич/

Добринка Бацанова /Петрич/

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА „Най-малък участник” получават:

Калиния Неделчева – 5 г. /Русе/;

Пламена Георгиева – 6 г. /Тутракан/

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА на Фондация „Изгряват звезди”-гр. Петрич – Белослава Каратодорова /Русе/

ПЪРВА НАГРАДА – Аделина Радева /Русе/

ВТОРА НАГРАДА – Сесил Алпер /Търговище/

ВТОРА НАГРАДА – Грета Георгиева /Свищов/

ТРЕТА НАГРАДА – Надя Дюлгерова /Петрич

ТРЕТА НАГРАДА и Специална награда на „Грийн рок фест” – Катрин Радева /Русе

ВТОРА възрастова група – от 10 до 14 г.:

ПООЩРЕНИЯ:

Ема Стефанова / В.Търново/

Боян Тодоров / Русе/

Мария Димитрова /Казанлък/

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА на Вокално студио за поп и джаз „Икономов” за „Цялостно представяне в конкурса”:

Ивана Бълдълкова /Свищов/

Красимира Александрова /Пловдив/

ПЪРВА НАГРАДА – Благовеста Димитрова /Русе/

ВТОРА НАГРАДА – Мартин Йорданов /Бургас/

ВТОРА НАГРАДА – Петя Георгиева /Русе/

ТРЕТА НАГРАДА – Мария Божинова /Петрич/

ТРЕТА възрастова група – 14 до 17 г.:

ПООЩРЕНИЕ:

- Дани Стойнов / Русе/

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА:

На Фондация „Изгряват звезди” – Кристин Тодорова /Русе/ и Дани Стойнов /Русе/

ПЪРВА НАГРАДА – Габриела Иванова /Русе/

ВТОРА НАГРАДА – Ванина Кълъпсъзова /Петрич/

ВТОРА НАГРАДА – Никол Николова /Ямбол/

ТРЕТА НАГРАДА – Виктория Георгиева /Варна/

ТРЕТА НАГРАДА – Арина Шильникова /Санкт-Петербург, Русия/

ЧЕТВЪРТА възрастова група – от 18 до 25 г.:

За тази възрастова група, журито реши да не се присъди първа и трета награда в тази група, но с втора награда е отличен участникът Цветомир Страхилов от Варна,  когото публиката имаше възможност да го чуе на гала-концерта с изпълнението му на песента на македонската звезда Тоше Проески – Jedina.

Другият отличен в тази група е Вилислав Андреев от Велико Търново. Той получи Специалната награда на Фондация „Изгряват звезди”- Петрич.

Специално участие в гала-концерта взеха танцьорите от Дъ Сентър и Къртис Мелъди, който представи песен, написана специално за Русе. По традиция на конкурса да се канят носителите на най-голямата награда на конкурса, миналогодишната носителка на Гран При „Северно сияние”- 2013 Моника Карагенова също взе участие в концерта.

Последни Новини

виж всички новини >