„Русчуклийче“ с отличие от VІІІ Международен фолклорен фестивал „Несебърски накит” 2022

вторник, 14 юни 2022

Само седмица след като отпразнува своята 35-годишнина, Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче” към Общински детски център за култура и изкуство - Русе с ръководител Нели Гарвалова – Христова, се завърна от Международния фолклорен фестивал с конкурсен характер „Несебърски накит“, организиран от Община Несебър. Представянето на русенските деца беше достойно оценено и те спечелиха първо място в категория „Хореография и народни танци – обработен танцов фолклор”.

Сред множество участващи състави от различни краища на България, както и формации от чужбина, „Русчуклийче” се представи в І-ва възрастова група до 12 г. с танците „Ловци на пеперуди” и „Капанчета”.

Жури в състав от изявени имена в българския фолклор -  проф. акад. Милчо Василев  и проф. Антон Андонов от АМТИ – Пловдив, Ваня Монева – хоров диригент, доц. Катя Кайрякова от ВСУ „Черноризец Храбър” – Варна оцени изпълненията на танцьори, певци и музиканти.