Русе чества 139 години от Съединението

петък, 06 септември 2024

139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия беше отбелязана днес с празнична церемония пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

Под звуците на тържествени маршове в изпълнение на Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев почетният караул посрещна гражданите на площад „Ал. Батенберг“.

Почит към загиналите отдадоха кметът на община Русе Пенчо Милков, областният управител Драгомир Драганов и техните заместници, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, представители на политически сили, депутати и ученици от русенски училища.

Слова по случай годишнината произнесоха кметът Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов.

„Какви поуки можем да извлечем от акта на Съединението? На първо място, пред българския народ трябва да се поставят ясни и големи национални каузи. Да се работи за единение - не за еднаквост в мисленето, а за единство в чувството за общи цели, за братство и взаимопомощ. Трябва да осъзнаем, че България може да има външнополитически успехи само при едновременно наличие на силна армия и гъвкава дипломация”, каза кметът.

Той призова във времената на размирици и загуба на посоката родолюбието да бъде компасът ни като общество.

Негово Преосвещенство Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит, и свещеници от Русенската света Митрополия, отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен в чест на Съединението на България .

Водещ на церемонията беше актьорът от Драматичния  театър „Сава Огнянов“ Борислав Апостолов.

Тържеството завърши с полагане на венци и цветя от официални институции, политически партии, организации и граждани.