Пропускане до съдържанието на страницата

Русе – Кандидат за Европейска столица на културата 2019

Европейска столица на културата е инициатива на Европейския съюз за популяризиране на европейското културно наследство и взаимно опознаване на гражданите на Съюза. Датира от 13. юни 1985 г. под името „Европейски град на културата“, а от 1999 г. - с настоящото си название.
Идеята на проекта е за всяка година два европейски града да бъдат обявени за културни столици и в рамките на съответната година да покажат най-доброто от традициите и възможностите си на своите жители и посетители. Градовете се избират от Съвета на Европейския съюз въз основа на препоръка от Комисията, която от своя страна взема под внимание мнението на Европейския парламент и жури, съставено от тринадесет изтъкнати културни дейци.
Целта на инициативата е да подчертае богатите културни традиции в Европа, да сплоти европейските граждани, да подпомогне междукултурния диалог и да създаде усещането за европейска идентичност.
Проучванията показват, че инициативата допринася за обновяването на градовете, подобрява техния имидж на световно и местно ниво, активизира културния живот и привлича туристи.
Периодично Европейският съюз решава кои държави да излъчат градове - кандидати. Всяка година (от 2005 насам) се награждават 2 столици от 2 различни държави. През 2019 г. е ред на Италия и България да излъчат своите кандидати за Европейска столица на културата. Заинтересованите градове подават документи 6 години преди годината, в която от съответната държава ще бъде избрана Европейска столица на културата.
С Решение № 1282, прието с Протокол № 61/14.07.2011 г., Общински съвет – Русе дава съгласието си за издигане на кандидатурата на града за „Европейска столица на културата 2019“.
Градовете – кандидати преминават 2 основни етапа при кандидатстване: предварителен подбор и окончателен подбор.
Етап предварителен подбор - жури от 6 експерти, назначени от заинтересованата държава-членка и 7 европейски експерти, оценява кандидатурите.  Журито дава препоръки и избира градовете, които минават в следващата фаза.
След предварителния подбор, кандидатите имат няколко месеца, за да преработят кандидатурите си, спрямо препоръките на журито. Девет месеца след предварителния подбор, експертите заседават отново, препоръчват по 1 град от всяка държава за съответната година и дават препоръки за следващия етап от подготовката.
Етап окончателен подбор - журито изготвя доклад , в който поставя оценка на кандидатурите на различните градове, достигнали до етапа на окончателен подбор. Той съдържа и името на градовете, които журито номинира за титлата „Европейска столица на културата 2019“. Съветът на министрите на ЕС, след препоръка на Комисията, официално избира градовете, които стават столици 4 години по-късно.
През 2010 г. е учредена Наградата Мелина Меркури. Тя се присъжда на новите европейски столици на културата при условие, че отговорят на всички изисквания и спазват стриктно препоръките на журито. Наградата е на стойност 1,5 млн. евро и заменя съществуващата дотогава субсидия, с която се финансират градовете домакини.

https://www.facebook.com/Ruse2019

www.ruse2019.eu


Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе