Русе отбеляза 116-годишнината от рождението на великия Елиас Канети

неделя, 25 юли 2021

Днес с тържествено поднасяне на цветя бе отбелязана 116-годишнината от рождението на единствения български Нобелов лауреат, роденият в Русе Елиас Канети. На официалната церемония присъстваха официални лица от Община Русе, Областна администрация - Русе, проф. Пенка Ангелова - основател на Международно дружество „Елиас Канети“, както и граждани, дошли да се преклонят пред паметника на именития русенец.

Елиас Канети е роден през 1905 г. в серафадско-еврейско семейство. През 1911 г. семейството се премества да живее в Манчестър, като в следващите години живее в различни градове. През 1981 г. Елиас Канети получава Нобеловата награда за литература за цялостното си творчество, характеризиращо се с далновидност, идейно богатство и художествена мощ. Прочути са думите му: "Всичко, което преживях по-късно, вече ми се бе случило в Русчук". На 14 август 1994 г. Елиас Канети умира в Цюрих, оставяйки след себе си значимо творчество, преведено на повече от 25 езика.

По време на първата международна конференция в България (1992 г.), посветена на творчеството на писателя, в Русе се учредява Международно дружество "Елиас Канети". Сградата, в която е живяло семейство Канети преди изселването си от Русе, е запазена и днес  се използва от Дружеството под името "Дом Канети".

По повод 100-годишнината от рождението на писателя в Русе през 2005 г. е открита паметна плоча на едноименния площад "Елиас Канети", а Професионалната гимназия по икономика и управление приема името на нобелиста. През същата година е учредена и националната литературна награда "Елиас Канети".