вторник, 27 януари 2026
Русенци отдадоха почит днес пред жертвите на Холокоста и отбелязаха 81 г. от освобождението на оцелелите в концентрационния лагер „Аушвиц“. Цветя положиха и представители на местната организация на евреите „Шалом“ с председател Панайот Тотев, членове на еврейската общност и граждани. Церемонията бе уважена от кмета Пенчо Милков.
„Това, което дължим, е памет. От нас зависи да живеем така, че ужасите от войната да не се повтарят“, каза кметът.
„Аз съм българин и идвам тук всяка година и от уважение към българите, защото този паметник е символ на това, че българският народ е добавил нещо към думите на Вазов - „И ний сме дали нещо на света“. Един цял етнос е спасен, а България е единствената държава, в която броят на евреите след войната е по-голям от този преди войната“, заяви в своето емоционално обръщение към присъстващите Адриан Василев, баща на заместник-председателя на Регионалната организация на евреите Стела Дионисиева.
На церемонията присъстваха още заместник областният управител Георги Георгиев, както и представители на местната и държавната власт. Възпоменателен адрес бе връчен от името на председателя на Общинския съвет акад. Христо Белоев.
През 2005 г. Организацията на обединените нации официално обявява 27 януари за Международен ден за възпоменание на жертвите на Холокоста, за да напомня на света за цената на омразата, расизма и безнаказаното насилие.
Теодор Цветков ще развее знамето на Русе на планината Фуджи
понеделник, 26 януари 2026
Кметът Пенчо Милков отличи волейболистките на ВК „Любо Ганев – Автосвят“…
вторник, 27 януари 2026
Последни Новини
3 май е новата дата за концерта на Ара Маликян в Русе
петък, 27 март 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 27 март 2026
Финалът на фестивала "Мартенски музикални дни": От магията на перкусиите…
петък, 27 март 2026
Заместник-кметът Димитър Недев приветства участниците в „Пролетни хирургични…
петък, 27 март 2026
Седмичен график за миене на улици и булеварди в Русе
петък, 27 март 2026
Русе кани младите таланти на VII Национален конкурс за детска рисунка…
петък, 27 март 2026
С възпоменателна церемония в Русе беше почетена паметта на Баба Тонка
петък, 27 март 2026
Уникални ръчни изделия и редки занаяти представя Дунавската задруга в…
четвъртък, 26 март 2026