четвъртък, 03 март 2022
Празнично шествие по централната улица на града на 80-метров трибагреник, носен от ученици от всички русенски училища, отбеляза началото на честването на Националния празник на Република България – 3-ти март. Съпровождани от музикантите от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, участниците в шествието достигнаха до площад „Свобода“, където малката Ема Велчева от Детска вокална група „Слънце“ при Общинския детски център за култура и изкуство изпълни националния химн.
„Докато я има България, ще пребъде и нейната признателност към човешката саможертва за избавлението ни от робските окови. Руски, украински, румънски, сръбски, финландски храбри мъже, знайни и незнайни, редом, са оставили домовете си и са се сражавали за свободна България, заедно с безумно смелите български опълченци. На бойното поле, пред лицето на саможертвата и смъртта, в ума и сърцето на всеки един, важни са каузите, целите, не нациите, не държавите“, каза кметът Пенчо Милков.
На събитието присъстваха още председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев, областният управител Анатоли Станев, представители на Община Гюргево и председателят на Окръжен съвет-Гюргево Думитру Беану, народни представители от Русе, официални гости и граждани.
Отбелязването на празника продължи с тържествена церемония по приемане на почетния караул и поднасяне на венци и цветя. Свещеници от русенската епархия произнесоха заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите за Освобождението на родината. Празнично слово произнесе и областният управител Анатоли Станев, а Бориса Кунева от ДВГ „Слънце“ с художествен ръководител д-р Наталия Константинова изпълни „Молитва за България“.
Програмата продължи с хоротека, организирана от Фолклорен танцов клуб „Родолюбец“, в която се включиха стотици любители на народните танци.
От 18 часа в Голямата зала на Доходното здание ще се състои концертът „От векове за векове” на децата от Общински детски център за култура и изкуство и Общински младежки дом – Русе.
Още 8 пирографии с български възрожденци дари русенецът Николай Николов
сряда, 02 март 2022
Община Русе с нови механизми за подкрепа на бежанци
петък, 04 март 2022
Последни Новини
На 25 юли Skate Fest Русе събира любителите на екстремните спортове в…
четвъртък, 23 юли 2026
Младежка лаборатория и концерт събират творчески идеи и млади таланти…
четвъртък, 23 юли 2026
Следните 96 автомобила трябва да бъдат премахнати от собствениците поради…
четвъртък, 23 юли 2026
Кметът Пенчо Милков обсъди с експерти създаването на 3D макет на централната…
четвъртък, 23 юли 2026
На 30 юли в Русе отбелязваме годишнината от гибелта на Стефан Караджа
четвъртък, 23 юли 2026
Общинската дирекция „Инфраструктура, строителен и инвеститорски контрол“…
четвъртък, 23 юли 2026
Кметът Пенчо Милков отличи плувната надежда на Русе Ан-Мари Младенова…
сряда, 22 юли 2026
Вълшебна музикална вечер край Дунав: Русенската детска опера представя…
сряда, 22 юли 2026