Русе почете паметта на жертвите на арменския геноцид

сряда, 24 април 2024

С възпоменателна церемония в Русе бе отбелязана 109-ата годишнина от геноцида над арменския народ. В двора на арменската църква „Сурп Аствадзадзин“ се събраха десетки граждани, а почит към жертвите на геноцида отдадоха и кметът на община Русе Пенчо Милков, главният секретар на Областна администрация Ирена Тодорова, представители на политически партии, общински съветници и свещеници от Българската православна църква и Католическата църква.

Възпоменанието започна с молебен и слово на главния свещеник в църквата отец Дирайр Хадавян. Деца от арменската общност и арменската скаутска организация представиха рецитал и танцови изпълнения, като програмата бе подготвена от Народно читалище "Анджела Чакърян - 2008" и физкултурно дружество „Хоменътмен“. Възпоменателен адрес бе прочетен от Мануел Мандонян.

В края на церемонията присъстващите запазиха минута мълчание в памет на загиналите, а събралите се граждани положиха венци и цветя на мемориала.

Датата 24 април е обявена за Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид (1915-1923 г.). Първоначално е обявена за Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по случай годишнина от началото на геноцида над арменците в Османска Турция през 1915 г. За първи път се чества през 1989 г. В първите години на новия век е обявен и за Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид. Геноцидът, наричан още Арменски холокост, е извършен умишлено и систематично от Османската империя по време на Първата световна война и малко след това. Характеризира се с масови кланета и насилствена масова депортация на над 1 000 000 арменци.