Русе се присъединява към кампанията „Искам да съм полезен…Рециклирай ме!“

петък, 04 ноември 2022

Инициативата за събиране на пластмасови бутилки продължава да се разраства в още населени места в страната

Русе се присъединява към кампанията „Искам да съм полезен… Рециклирай ме!“ и ще събира разделно пластмасови бутилки в специална арт инсталация с още 21 населени места в страната. Кампанията е част от проекта „Партньорство за красива и чиста България“ на сдружение BG Бъди активен и се осъществява с подкрепата на Община Русе.
           Акцентът е върху темата за разделното събиране на отпадъци. Организаторите отправят призив към гражданите на Русе да обръщат повече внимание на обкръжаващата ги среда. Национален партньор на кампанията през 2022 г. е Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
        Арт инсталациите „Шишеяд“, превърнали се в символ на събитието, са поставена на две ключови за града локации, а изборът им е съобразен с инфраструктурата и пътникопотока в районите, представляващи зони за широко обществено ползване. В Русе новите съоръжения са разположени пред два големи супермаркета на ул. „Даме Груев“ в кв. Дружба 3 и на ул. „Александровска“ 93.
          Идеята е разполагането на арт инсталациите да допринесе за насърчаване на разделното събиране на отпадъците от опаковки, като чрез интересния дизайн и наименование да се осъзнае, че пластмасовите бутилки не са просто боклук, а могат да бъдат и полезен ресурс.
За регулярното извозване на събраното количество пластмасови бутилки и тяхното рециклиране в града ще отговаря „Екопак България“.

10 тона е „изяденото“ количество пластмасови бутилки само за три месеца от градовете, поставили шишеяди.
„Искам да съм полезен…Рециклирай ме!“ е част от проекта "Партньорство за красива и чиста България" на сдружение BG Бъди активен, който се осъществява с подкрепата на Фондация „Кока Кола“.