Русе ще празнува 143 години от създаването на Военноморските сили

сряда, 03 август 2022

По традиция Русе ще е центърът на тържествата по случай създаването на Военноморските сили в България.

143-годишнината ще бъде отбелязана на 8 август (понеделник) със специална програма. От 16:30 ч. в Заседателната зала на Общината кметът Пенчо Милков ще награди трима военнослужещи от състава на Военноморските сили. След това той ще даде съвместна пресконференция с командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов и областния управител Анатоли Станев.

От 18 ч. ще има военен ритуал по полагане на венци и цветя в двора на „Флотската кула“,  а от 18:30 ч. и пред Паметника на моряка.

Представителният духов оркестър на Военноморските сили ще зарадва русенци и гостите на града с празничния спектакъл „Вълни“ на площад “Свобода” пред сградата на Община Русе.

Празникът на Военноморските сили се отбелязва на втората неделя от месец август, който е последен ден от Националната седмица на морето. Традицията честванията да започват от Русе датира от далечната 1956 г., тъй като в дунавския град през 1879 г. е поставено началото на Военния флот в Княжество България.