Русе ще пресъздаде живота на древните римляни

понеделник, 12 септември 2022

На 17 септември в Русе ще се проведе традиционният Римски пазар на „Сексагинта Приста“. Организатор на събитието е Регионалният исторически музей. Старата крепост ще се оживи от смели воини, красиви римлянки, местни търговци и занаятчии, представящи антични практики за сечене на монети, обработване на дърво и производство на кожени изделия.

Пазарът ще отвори врати в 11 ч. Час по-късно ще започне представянето на участниците от римски легат. В 13 ч. Първи италийски легион ще разкаже как древните римляни се превръщали във воини и част от кохортата, как се обучават и полагат клетва за вярност. По-късно ще прозвучат антични текстове в изпълнение на актьора Илия Деведжиев. Благодарение на ученици от Професионалната гимназия по облекло дамите ще имат възможност да си подарят прически от римско време.

Римският пазар на „Сексагинта Приста“ е едно от събитията, организирани от русенския музей, които присъстват трайно в културния календар на града. Атрактивните възстановки, представящи традиционни практики и модели на живот, представят римското наследство и споделят знанието за Античността на достъпен и разбираем за посетителите език. Те показват дейността на екипа археолози, извършващи теренни проучвания на обекта, като ги правят видими за широката общественост.

Входът за Римския пазар на „Сексагинта Приста“ е откъм ул. „Цар Калоян“, а изходът – при Паметника на моряка. Демонстрацията на Римската кохорта ще се извърши на празното пространство пред Паметника на моряка. Входът за събитието е 2 лв. на човек. За децата до 7 г. няма входни такси.