Русе започва процес на побратимяване със словенския град Руше

петък, 15 април 2022

Кметът на Община Русе Пенчо Милков посрещна представители на ОУ „Янка Глазеря“ от словенския град Руше. Целта на посещението е побратимяване и съвместно сътрудничество на двата града, които носят идентични имена.

„Русе е град с богата културна история, който винаги е готов да да сподели и обмени своя опит и ценности с други градове“, каза кметът Пенчо Милков.

Той изрази своята готовност да започне процес по побратимяване на двата града, като се гледа и към нови общи проекти.

На срещата присъстваха и заместник – кметът Енчо Енчев,  директорът на ОУ „Янка Глазеря“ Ладислав Пепелник, учителите Алияж Юг и Ана Добай, административният ръководител на Лечебни заведения „Медика“ Алисе Муртезова и Светлина Колева – мениджър проекти в ЧДГ „Дъга“.

Руше е малък град в Словения на десния бряг на река Драва, западно от Марибор.

Словенската делегация е в Русе на двудневна среща с партньорите си от ЧДГ „Дъга“, с които заедно работят по проект номер: 2021-2-BG01-KA210-SCH-000048544 „Разказване на истории в класната стая“ по програма Еразъм +. Целта на проекта е разказването на истории в детските заведения като метод за справяне с различни проблеми на подрастващите. В неговите рамки ще се проведат обучения на учители и ще се създаде  наръчник за въвеждането на обучения чрез разказване на истории за улесняване на учебния процес в детската градина и началното училище.