Русенските ученици ще се борят за приза „екошампиони“

вторник, 02 ноември 2021

Победител в състезанието ще е училището с най-много еко уроци и събрани пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета до 30 ноември

Общо 20 училища и близо 11 000 ученици от Русе ще вземат участие в първото издание на кампанията за мотивиране на разделното събиране и рециклиране „Екошампиони“. Тя се организира от ЕКОПАК България в тясно партньорство с Община Русе и със специалното съдействие на спортния бранд „Декатлон“.

В Русе ще бъде излъчен един победител в кампанията – училището, провело най-много уроци и предало най-голямо количество пластмасови и алуминиеви опаковки. Всички участващи училища ще получат поощрителни награди. До 30 ноември учениците от регистрираните за участие в кампанията училища трябва да съберат и предадат за рециклиране празни опаковки от пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета. До края на ноември в участващите училища ще се провеждат и еко уроци по на теми, като разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци, опазване на околната среда и устойчиво развитие, като използват помощните материали и методическите указания от образователната онлайн платформа на ЕКОПАК - „Рециклиращо училище“ https://www.ecopack.bg/retsiklirashtouchilishte/. При изтеглянето на материалите учителите заявяват броя класове, пред които ще се проведат уроците, броя ученици, които ще обхванат, и периодът на провеждане.

В състезателна част учениците ще получат от класния си ръководител жълт чувал и информационна брошура, предоставени от ЕКОПАК България. Учениците от всяко регистрирано училище трябва да събират у дома пластмасови бутилки и алуминиеви кенове, които да смачкат предварително, да ги поставят в жълтите чували и да ги предадат на 30 ноември 2021 г. на посочен пункт за събиране на територията на училището. Така събраните пластмасови и алуминиеви отпадъци ще бъдат преброени и извозени от ЕКОПАК България при строга отчетност на събраните количества от всяко училище.

Резултатът на всяко училище се формира от броя проведени уроци + броя предадени пълни жълти чували. С цел равнопоставеност на всички училища сумата ще бъде разделена на общия брой ученици в училището и умножена по 100. На тази база ще бъде избрано училище-победител с най-висок резултат.

Победителят ще получи интерактивна дъска, тенис маса с регулируема мрежа и 5 комплекта хилки с топчета, 2 комплекта за бадминтон с мрежа, ракети и перца, а всяко участващо училище - по 5 комплекта топки – футбол, баскетбол, волейбол, заедно с 2 мрежи. Наградният фонд е предоставен ЕКОПАК България и Декатлон. Резултатът на всяко училище ще бъде оповестен на https://www.ecopack.bg/bg/ekoshampioni.

Преди и след края на кампанията с помощта на водещите международни консултанти в областта на човешките ресурси и управление на риска Марш Макленън ще бъде проведено онлайн проучване сред децата. То е напълно анонимно, доброволно и има за цел да обхване нагласите им към разделното събиране и рециклирането преди старта на кампанията и след края й. Проучването е предназначено за деца над 3 клас, за да могат те да го прочетат и попълнят сами, без помощ от родителите си.

Кампанията „Екошампиони“ се провежда и в общините Бургас и  Добрич, като общо 30 000 ученици от 52 училища са заявили участие в инициативата.

Чрез кампанията „Екошампиони“ ЕКОПАК България и Община Русе целят да помогнат за изграждането на навици сред децата и семействата за  изхвърляне на отпадъците от пластмаса, алуминий, хартия и стъкло разделно в обособените за целта цветни контейнери и по този начин да осигурят по-чиста градска среда и ресурси за кръговата икономика.

Кампанията обхваща всички ученици от 1 до 12 клас от регистрираните училища и има за цел да ангажира учениците и техните семейства да събират отпадъците си разделно.