Русенският фестивален оркестър обра овациите в Букурещ

сряда, 03 април 2019

При изключителен успех премина гостуването на Русенския фестивален оркестър в прочутата зала „Атенеум“ на румънската столица Букурещ в понеделник, 1 април, веднага след заключителната фестивална вечер в Русе. Русенският фестивален оркестър под диригентството на Маестро Емил Табаков предложи една силно атрактивна програма с творби от П. Владигеров, С. Прокофиев и И. Стравински, поднесени с високия професионализъм и художествено майсторство на оркестъра и след бурни аплаузи и викове „Брави!“, доведе до финалния бис на концерта с добре познатото в Румъния „Хоро стакато“ на Динику – Владигеров. Забележителното по своята виртуозност, майсторство и инструментална енергия изпълнение, което Светлин Русев поднесе с Втория цигулков концерт от С. Прокофиев, бе последвано от продължителни аплаузи и два впечатляващи концертни биса, а публиката изпрати именития български цигулар, изправена на крака. Сред присъстващите на концерта официални лица бяха Посланикът на България в Букурещ Тодор Чуров, както и Раду Горинчои от Министерството на външните работи на Румъния и Национален координатор за Румънското председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, както и ръководството на Букурещката филхармония „Джордже Енеску“. На концерта присъстваха още и г-жа Ирена Петрова – Директор на дирекция „Култура и образование“и член на Управителния съвет на Фондация „Русе – град на свободни дух“, г-жа Анна Сипос – Началник на отдел „Култура“ и Ива Чавдарова – директор на МФ „ММД“. Проведени бяха и делови разговори с г-н Йосиф Йон Прунер – артистичен директор на Букурещката филхармония „Джордже Енеску“, за бъдещо партньорство както с МФ „Мартенски музикални дни“ и Община Русе, така и с Маестро Емил Табаков и Светлин Русев. Събитието бе отразено от Румънското национално радио. Цветя и кошници на изпълнителите бяха поднесени от г-н Пламен Стоилов – Кмет на Община Русе, от Посланика на България в Букурещ, г-н Тодор Чуров, от Букурещката филхармония и от НУИ „Проф. В. Стоянов“. Гостуването на Фестивалния оркестър на сцената на зала „Атенеум“ в Букурещ се осъществи с подкрепата на Фондация „Русе – град на свободния дух“, в партньорство с Букурещката филхармония „Дж. Енеску“ и с любезното съдействие на фирмите Оргахим АД, Рубишипс, Свободна зона – Русе, Булмаркет и Леон Аудио.