четвъртък, 06 февруари 2025
Драматичният театър „Сава Огнянов“ Русе ще представи Русе и България на започващия утре „Истанбулски международен театрален фестивал на жените драматурзи“, организиран за трети път тази година от държавните театри в Турция.
Той се провежда от 7 до 16 февруари в Истанбул. Русенският театър е поканен единствен от България на културния форум, което го нарежда сред представителните театри на държавите участници Сърбия, Северна Македония, Италия, Испания, както и на трупи от югоизточната ни съседка, участващи с пиеси, написани от жени.
Откриването на форума е на 7 февруари в Театралната зала на Културния център Ататюрк със спектакъла от Сърбия „Амазонки“.
Русенският театър ще представи „Изчезващи“ по пиесата на румънската писателка и драматург Елизе Вилк. Спектакълът вече донесе четири награди и три номинации от Международния младежки театрален фестивал в Шарм ел-Шейх (SITFY), Египет през 2023 година.
Авторът на сценографията и костюмите на „Изчезващи“ Михай Константин Ранин спечели наградата за сценография на Съюза на визуалните артисти в Румъния.
Режисьор на „Изчезващи“ е Думитру Акриш. Участват актьорите Венцислав Петков, Дона Вълова, Ивайло Драганов, Кадри Хабил, Ева Данаилова, Ивана Керанова, Тодор Лазаров, Ясена Господинова.
Освен театралните срещи, в програмата на „Истанбулския международен театрален фестивал на жените драматурзи“ са предвидени разговори, семинари и уъркшопи на жени писатели и драматурзи от различните региони на Турция и гостуващите държави.
Спектакълът „Изчезващи“ ще бъде представен на 16 февруари, от 20:00 часа в Театралната зала на Културния център Ататюрк.
За последните няколко месеца това е второ турне на ДТ „Сава Огнянов“ в съседна държава. В края на ноември, с финансовата подкрепа на Министерството на културата, театърът бе приет с аплодисменти във Велес, Северна Македония със спектакъла „Странна случка с куче през нощта“.
Авария по ВиК мрежата променя временно маршрута на автобусна линия № 19…
четвъртък, 06 февруари 2025
Каля и Михо Михови със своите 73 г. брак са най-възрастната женена двойка…
петък, 07 февруари 2025
Последни Новини
Кметът Милков посрещна 8-кратния европейски шампион по бокс Радослав Росенов
понеделник, 12 януари 2026
Младежи ще управляват виртуално България от Русе
понеделник, 12 януари 2026
Община Русе мобилизира екипи срещу обледеняването на улици и тротоари
понеделник, 12 януари 2026
Социалните услуги в Русе функционират нормално въпреки зимната обстановка
неделя, 11 януари 2026
Община Русе обяви 12 януари за неучебен ден, всички общински паркинги…
неделя, 11 януари 2026
Продължава работата на снегопочистващите фирми по поддържане на проходимостта…
неделя, 11 януари 2026
Арменската общност в Русе отпразнува Рождество и Богоявление с тържествен…
събота, 10 януари 2026
Очаквани валежи и силен вятър в община Русе през късните часове на деня…
събота, 10 януари 2026