Русенци почетоха паметта на загиналите за България военнослужещи

събота, 05 ноември 2022

На днешния християнски празник Архангелова задушница с тържествен ритуал-панахида в Русе бе почетена паметта на българските военнослужещи, загинали в името на родината.

По традиция на този ден граждани в цялата страна отдават чест на загиналите за Освобождението на България, на участниците във войните за национално обединение и отдалите живота си български военни в операциите по поддържане на мира и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време.

Саможертвата на хилядите войници напомня за безумието на конфликтите и смисъла на мира. Тема, която мислехме, че остана в историята, се завърна в уж модерното ни съвремие…Дано сме мъдри и достойни в отстояването на националната чест. Само така подвигът на героите ни не ще е напразен“, обърна се към присъстващите кметът Пенчо Милков.

Официално слово произнесе и областният управител Анатоли Станев.

Церемонията се състоя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение русенци на ул. „Александровска“, където бе строен и почетен караул.

Под звуците на тържествена музика, изпълнявана от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, русенци и гости на града поднесоха венци и цветя пред паметника.