С 30 събития ще зарадва русенци общинската фондация „Русе – град на свободния дух“ през тази година

вторник, 26 април 2022

Общински съвет – Русе прие отчета за 2021 г., както и насоките за работа, програмата и бюджета на Фондация „Русе – град на свободния дух“ за 2022 г.

Нови възможности за творчество, забавни моменти, усвояване на нови знания и спорт предлагат на русенци и гостите на града 30 събития, включени в програмата на организацията за тази година. Сред тях е превърналият се в традиция Парад на ретро автомобили, който се очаква на 18 юни отново да събере колекционери и любители на класически стари возила от България и Румъния.

За първи път Фондация „Русе – град на свободния дух“ ще се включи и в Уикенд туризъм с инициативата RUSE LIGHT & RHYTHM FEST. Проектът предвижда машабно събитие, което ще съчетава светлинни атракции и музика от популярни изпълнители като Криско, Тита, Павел и Венци Венц.

Фондацията ще подаде ръка на организаторите на Тунинг фестивала „Маска“, иницииран от Сдружение „Маска“, като осигури безплатен достъп на гостите на събитието до Автокино. Програмата на събитието предвижда още изложение на десетки автомобили от страната и чужбина, офроуд с джипове, мотоциклети, АTV и дрифт с препятствия.

Ще продължи и стартиралата през 2020 г. инициатива Празник на квартала, като се предвижда събитията да бъдат в кварталите „Дружба“ и „Здравец – Изток“.

За любителите на твърдата музика е планиран традиционният Грийн рок фест, който ще се проведе в различен формат.

За трета поредна година ще бъде обърнат поглед към архитектурното богатство на Русе чрез изложбата „Миналото днес“.

Възможност за местна инициатива ще дадат фотоконкурсът „Обичаме Русе“ и инициативата „Екопътека - Аз и ти с грижа за природата“ с акцент върху възстановяване на екопътеки и насърчаване на активния начин на живот сред природата. Подкрепата на Фондацията ще получат и конкурсът за литературно творчество и журналистика за ученици „Стоян Михайловски“, както и конкурсът за къс разказ „Мостове“.

Фонд "Лицата на Русе" ще продължи да подпомага дейността на талантливи русенци, изявяващи се в различни сфери на науката, образованието, изкуството, културата, с убеждението, че именно те са посланиците на града ни пред света. Фондацията ще подпомогне участието на ученичката от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ Стефания Горначка във Фестивала Сан Ремо, Италия.

Един от основните акценти в работата на Фондация „Русе - град на свободния дух“ и през 2022 г. ще бъде създаването на устойчива мрежа от партньорства и междусекторно сътрудничество. Предвид рисковете от нова епидемична обстановка екипът е в готовност да бъде гъвкав и да променя датите и форматите на предвидените събития. Подобна беше ситуацията и през изминалата година, но въпреки трудностите първоначално планираната работна програма на Фондацията беше изпълнена успешно.

През 2021 г. във връзка с реализирането на кампанията „Русе – град на свободния дух“ се проведоха 150 събития. Създадени бяха 561 творчески продукта. Събитията станаха възможни благодарение на 15 проектни екипа, 3844 активни участници, 110 доброволци и 78 партньорства. Близо 66 000 русенци и гости на града станаха част от инициативите като зрители или читатели.

Приходите на организацията през 2021 г. са в размер на 263 474,68 лв., сред които 99 867 лв. от 17 дарения в полза на кампанията „Русе – град на свободния дух“. Общата стойност на усвоените средства от Фондовете „Лицата на Русе“ и „Местни инициативи“ е 134 432,90 лв.

Екипът на Фондация „Русе – град на свободния дух“ благодари за подкрепата на всички, които дават своя принос за реализиране на едноименната кампания.