С Форум за „истории на успеха“ Клуб Европеистика посрещна 10-тия си рожден ден на 10 ноември

вторник, 11 ноември 2014

На символичната дата 10 ноември в Зала "Европа" на Доходно зданиеКлуб Европеистика организира публична дискусия „Да оставиш следа там, където път няма“. Събитието беше част от Националната инициатива „25 години свободна България“ под патронажа на Президента на Република България. Със своеобразен Форум за „истории на успеха“, сред гости и приятели, Клуб Европеистика отбеляза 10-тата годишнина от създаването си под мотото „10 години вдъхновение“.

Специално видео обръщение в началото отправи евродепутатът Мария Габриел, която насърчи младите хора да търсят и да намират, да отстояват принципите си и да имат силата да променят хода на събитията към по-добро.

Своите истории на успеха споделиха участниците в дискусията. Николай Събев, който води успешната транспортно-логистична група Еконт, стартирала през 1993 г., акцентира върху силата на знанието и обмена на опит за осъществяване на устойчива промяна в обществото. От перспективата на млад преподавател по английски език, Теодора Станкова представи своя опит в насърчаването на стремежа на учениците да постигат по-добри резултати. Петър Шарков, съосновател и президент на Start It Smart, една от първите и най-значими предприемачески организации в България, разказа за пътя на младия предприемач и предизвикателствата и възможностите, които се разкриват пред него. Чрез видео послание в дискусията се включиха Нуша Спирова (проектен мениджър на кампанията на Дарик Радио „40 до 40“) и Александър Куманов (Форум КЛЮЧ).

В края, участниците и гостите се насладиха на изпълнението на талантливата русенска цигуларка Симона Станева, ученичка в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“.

Вдъхновени от споделените позитивни истории за изминалите 25 години, гостите и организаторите от Клуб Европеистика се обединиха около желанието този формат да се превърне в традиция.

Клуб Европеистика стартира своята дейност през 2004 г. като неформална организация на студенти от едноименната специалност на Русенския университет „Ангел Кънчев”. Като формат за обмяна на идеи между млади хора Клуб Европеистика се превръща в запазена марка на инициативност и иновативност, в платформа за гражданска активност. Клубът организира поредица от конференции и дебати по свързани с членството на България в ЕС теми, активен участник е в провежданите на местно равнище дебати, посветени на актуални въпроси като Стратегията на ЕС за Дунавския регион и изборите за членове на Европейския парламент.

По традиция Клуб Европеистика ежегодно инициира прояви за празнично отбелязване на Деня на Европа в Русе. По този начин Клубът легитимира своята съпричастност към европейските ценности и тяхното популяризиране сред местната общност. Клубът ангажира вниманието на младите хора и с ключови теми за тяхното личностно и професионално развитие като лидерство, „меки“ умения, работа в екип и др.

През 2014 г. Клуб Европеистика отбелязва 10 години от създаването си под мотото „10 години вдъхновение“.