С народни песни и военни маршове отбелязаха 154-годишнината от гибелта на Стефан Караджа в Русе

събота, 30 юли 2022

За пета поредна година Национално дружество „Традиция“ регионален клон „Ангел Кънчев“ и читалище „Стефан Караджа 2018“ отбелязаха годишнината от смъртта на големия български революционер Стефан Караджа.

Да почетат паметта му пред монумента на героя се събраха десетки признателни граждани.

Военни маршове белязаха началото на церемонията, а по-късно в нея се включиха и Севдалина Димитрова и Стефка Маринова, които изпълниха български народни песни.

„Благодаря на дружество „Традиция“, които не пропускат да отбележат всяко паметно събитие от великата ни история. Нека мисията им стигне до повече хора и намери още последователи, които да пазят родолюбивия български дух“, каза зам.-кметът Димитър Недев.

Стихотворения в чест на героя прочетоха председателят на пенсионерски клуб „Калина“ Красимира Маринова, както и Ивелина Календжиева.

Заупокойна молитва бе отслужена от отец Георги.

В края на церемонията венци и цветя поднесоха представители на Община Русе, Областна администрация- Русе, Организация на сержантите и офицерите от запаса , пенсионерски клуб „Калина“ и много русенци.

Стефан Караджа участва в Първата и Втората българска легия и се сражава в множество боеве за освобождението на България. Почива на 30 юли 1968 година от раните си в Русенския затвор, след като е пленен от турските войски. Гробът му се намира в Парка на възрожденците в Русе, а тленните му останки са пренесени в Пантеона на Възрожденците, където могат да бъде открити и до днес.