Пропускане до съдържанието на страницата

С официално награждаване приключи пилотното издание на курса по „Блоково програмиране на дронове“

понеделник, 16 декември 2019

Между 26-ти Октомври и 30-ти Ноември 2019, екип от Катедра Телекомуникации на Русенски университет "Ангел Кънчев" проведе първото по рода си обучение по "Блоково програмиране на дронове". Участници, в общо 20-те занятия, бяха ученици от 7-ми клас на СУ "Васил Левски" и техните учители Тодор Йорданов, Мария Иванова-Тодорова и Филип Тодоров.

Кулминацията на курса беше награждаването на всички ученици, което се състоя на 14-ти Декември 2019 в Аулата на СУ "Васил Левски". Сертификатите за участие в обучението бяха връчени на децата лично от г-н Пенчо Милков, Кмет на Община Русе, а гости на събитието бяха г-жа Росица Георгиева, Началник на Регионалното управление на образованието в Русе, г-н Галин Ганчев, директор на СУ "Васил Левски", учители, ученици и техните родители.

В рамките на занятията от курса бяха разгледани видовете безпилотни летателни апарати (БЛА), техните структурни компоненти и функционални възможности, както и настоящите и бъдещите сфери на приложение на дроновете. Основен акцент на обучението беше реалната работа и възможността за програмиране на малките образователни мултикоптери DJI Tello Iron Man Edition. Учениците се запознаха със средата за блоково програмиране на дроновете и я инсталираха върху собствените си мобилни устройства, след което се фокусираха върху създаването на различни програмни решения за поставените им 12 практически задачи. Част от мисиите включваха автономното управление на дроновете, а освен основни процеси, като тези по излитане и кацане, учениците се научиха и как да изчертават двумерни и тримерни геометрични фигури и букви с дроновете, как да правят лупинги и как да изпълняват сложни мисии със следване на предефинирани маршрути.

Докато играеха и се забавляваха, участниците в курса усвоиха и нови знания по математика. Част от задачите изискваха прилагането на теоремата на Питагор, прилагането на sin и cos, намиране на външните ъгли на фигурите, използване на редицата на Фибоначи и златното сечение за изчертаване на квадратна спирала, както и изчисление на дължините на страните и намиране на ъглите в петоъгълник и шестоъгълник. Освен по математика, учениците получиха нови знания и по информационни технологии, включително, как се оптимизират програмните кодове, как да използват условни оператори и програмни цикли с предусловие и постусловие, как се дефинират и използват променливи и др.

Второ издание на курса по "Блоково програмиране на дронове" се провежда през м. Декември 2019 с ученици от МГ "Баба Тонка" - Русе.

Провеждането на обученията е етап от проект „STEАM EDU4future - STEАM образование за устойчиво бъдеще“, който се реализира по програма „Знание и растеж“ на Фондация „Русе - град на сводния дух“ с подкрепата на Фондация „Еконт“.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/