С оглед предстоящите Коледни и Новогодишни празници и осигуряване спокойствието на гражданите, Община Русе напомня

понеделник, 11 ноември 2013

С оглед предстоящите Коледни и Новогодишни празници и осигуряване спокойствието на гражданите, както и за предотвратяване на ситуации, представляващи опасност за тяхното здраве и живот и във връзка с разпоредбите на чл. 5, ал. 1, т. 3 от Наредба № 4 на Общински съвет Русе за поддържане и осигуряване на обществения ред, опазване на общественото и личното имущество и чистотата на територията на Община Русе, на чл. 23, ал. 1, т. 2 от Наредба № 5 за търговската дейност на територията на Община Русе и на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ), Община Русе напомня, че е забранена:
1. Продажбата на пиротехнически изделия от търговци и физически лица, без разрешение за търговия с такива изделия, издадено от специализираните органи на МВР, с изключение на фойерверки от категория 1 (чл.35, ал. 1 и 6 от ЗОБВВПИ).
2. Търговията с пиротехнически изделия от търговци и физически лица на места, където не са спазени изискванията за продажба и съхранение на тези изделия, продажбата на пиротехнически изделия в нестандартни опаковки и непридружени от сертификат за качество, издаден от производител и инструкция на български език за безопасна работа с изделието.
3. Продажбата на пиротехнически изделия по пазари, улици, площади и павилиони.
4. Ползването на пиротехнически изделия и други взривоопасни материали по време на Коледните и Новогодишни празници по пазари, улици, площади, междублокови пространства и други подобни места, които биха застрашили живота, здравето и имуществото на други граждани.
5. Употребата на пиротехнически изделия в превозни средства, в закрити помещения, в близост до леснозапалими материали, както и в районите на здравни, лечебни и учебни заведения, социални домове, молитвени домове, храмове и манастири (чл. 60, т. 6 от ЗОБВВПИ).
На нарушителите ще се налагат санкции и глоби, съгласно действащото законодателство.