вторник, 26 ноември 2024
В Доходното здание бе дадено началото на кампания срещу домашното насилие, която призовава „Мълчанието не е решение“. 16-дневната инициатива се организира от Сдружение „Център Динамика“, „Зонта Интернешънъл“ – Русе и „Сороптимист Интернешънъл“ – Русе, а нейни партньори са Община Русе, Окръжен съд - Русе, Районен съд - Русе, ОД на МВР – Русе, Русенският университет „Ангел Кънчев“, Регионалната библиотека „Любен Каравелов“, Детска театрална школа „Патиланци“ и аптеки „Астра“.
„Домашното насилие е един от най-големите проблеми днес и в същото време един от най-премълчаваните. Темата не трябва да остава затворена в семейството, а напротив – обществото трябва да насърчава пострадалите да говорят, само по този начин ще можем да ѝ помогнем, ще могат да помогнат и сами на себе си.“
С тези думи заместник-кметът Димитър Недев се обърна към присъстващите. Той отправи призив да бъдат насърчавани жертвите да търсят помощ от специалисти и органите на реда.
На откриването присъстваха още директорът на ОД на МВР – Русе ст. комисар Николай Кожухаров, ст. експертът в РУО – Русе Петя Лазарова и Десислава Великова – съдия в Районен съд – Русе.
По случай откриването на инициативата и Международния ден за премахване на насилието срещу жени и момичета Пантеонът на възрожденците бе осветен в оранжево – цветът, под чиито знак протичат по света тази година активностите в рамите на кампанията. Сградата ще остане осветена по този начин в следващите 16 дни.
Кампанията се фокусира и върху кибернасилието и негативните последствия от него. В Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ бе открита изложба с фотоси под мотото „Не на насилието! Да нарушим мълчанието!“. Тя ще остане в културния институт до 10 декември, когато е Световният ден на човешките права. Тогава ще бъде закрита кампанията. В 16 ч. бъдат представени видеоклипове и постери на ученици от АЕГ „Гео Милев“ и студенти от специалност „Социални дейности“ на РУ „Ангел Кънчев“ по темата за човешките права.
Учение за аварийна готовност в „Топливо газ“ ще се проведе на 27 ноември
вторник, 26 ноември 2024
Коледно-новогодишният фестивал на Община Русе обещава много музика, забавления…
вторник, 26 ноември 2024
Последни Новини
Заместник-кметът Енчо Енчев уважи празничния концерт за 3 март в Бяла
понеделник, 02 март 2026
Стартира записването за безплатен курс по дигитална компетентност за младежи
понеделник, 02 март 2026
Община Русе образува избирателни секции за изборите за Народно събрание…
понеделник, 02 март 2026
Ясни са резултатите от VI Национален конкурс по изобразително и приложно…
понеделник, 02 март 2026
Стотици русенци пяха заедно с Братя Аргирови по време на концерта „Не…
неделя, 01 март 2026
Съюзът на пенсионерите чества Трети март с празничен концерт
петък, 27 февруари 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 27 февруари 2026
Общественият транспорт в Русе ще бъде безплатен на 3 март
петък, 27 февруари 2026