Самодейци от три читалища забавляваха русенци с песни и танци в Парка на младежта

събота, 24 август 2024

Пъстри летни емоции и много настроение предизвикаха изпълненията на самодейци от три читалища, чийто концерт се състоя днес в Розариума. Паркът на младежта се огласи от песните и танците на състави и индивидуални певци, които бяха бурно аплодирани от публиката. Под наслова „Празнувай и танцувай“ на сцената излязоха талантите от НЧ „Георги Бенковски – 1937“, НЧ „Анжела Чакърян – 2008“ и НЧ „Пробуда – 1901“  от Николово. Събитието беше подарък за русенци от читалищата, Община Русе и ОП „Русе арт“, и специално за него бяха подредени над 50 зрителски места.

Празничната проява откри заместник-кметът по образование и култура Енчо Енчев. „Поздравявам ви за таланта, за любовта ви към музиката и за желанието Ви да радвате хората. Изпълненията ви имат силата да вълнуват и да вдъхновяват, а вашата отдаденост към изкуството предизвиква признателност. Гласовете ви и танците ви носят толкова много красота и емоция, а начинът, по който се свързвате с нас, Вашите зрители, ни прави съпричастни на всяка ваша изява“, заяви зам.-кметът.

Богатата програма от музикални и танцови изпълнения включваше както популярни евъргрийни, така и български народни песни. Публиката се наслади на вокалното майсторство на група „Дунавски вълни“ към НЧ „Георги Бенковски“ под ръководството на Мирбан Османова и на Женския народен хор към читалище „Пробуда - 1901“ от Николово, с художествен ръководител Румяна Русева.

Танцова формация „Липник” с художествен ръководител Людмила Венкова изправи присъстващите на крака и част от публиката заигра заедно с танцьорите.

Зрителите посрещнаха топло и талантливата Розалина Пенчева, студентка в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, както и дуета Кристина Димитрова и Велислава Великова, които поздравиха присъстващите с популярни мелодии и доказаха за пореден път музикалния си талант.

Всички заедно запяха обичаните евъргрийни, които поднесе Варужан Бахдасарян от НЧ „Анжела Чакърян - 2008“. Той припомни песни като „Green, green grass of home“ на Том Джоунс, „Лятото“ на Пламен Ставрев, арменската песен „Ереванска красавица“ и др.

Много чувство и динамика вложиха в събитието водещите на концерта млади русенски таланти Рая Карталийска и Никола Желязков.