Състоя се церемония по откриването на новата академична година в РУ "Ангел Кънчев"

понеделник, 18 септември 2017

Днес, пред Ректората на Русенски университет „Ангел Кънчев“, се проведе тържествено откриване на новата академична 2017/18 година. На събитието присъстваха ректорът проф. д-р Велизара Пенчева, Доктор хонорис кауза на РУ и филантроп Игнат Канев, кметът на Община Русе Пламен Стоилов и заместниците му Наталия Кръстева и д-р Страхил Карапчански, областният управител на Област Русе Галин Григоров и заместникът му Валентин Колев, земестник-министърът на правосъдието проф. Николай Проданов, народните представители Пламен Нунев, д-р Андриан Райков, Крум Зарков, Георги Стоилов, Пенчо Милков, Негово Високопреосвещенство русенски митрополит Наум, председателят на ОбС-Русе чл.-кор. проф. д.т.н Христо Белоев, началникът на РУО Димитър Райнов и други.

„За мен е чест да присъствам на този празник. Русенският университет е от изключителна важност за развитието на нашия град и е водещо учебно заведение в региона и цяла северна България, неизменна част от визитката на града“, заяви в словото си г-н Стоилов и пожела на цялото ръководство, всички студенти и преподаватели здраве, упоритост и много успехи.

Присъстващите на събитието пожелаха успех на екипа, който заминава за участие в предварителния кръг на състезанието на енергийно ефективни превозни средства Shell Eco-marathon Challenger Event в Истанбул в клас „Градски прототипи“, задвижвани с водород. Студентите имаха възможност да създадат прототипа HydRU, благодарение на финансовата подкрепа на академичното ръководство на университета и студентския съвет, Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ и фирми - спонсори.

По-късно през деня, Игнат Канев се срещна с русенския градоначалник и председателя на Общински съвет – Русе. Канадският строителен предприемач с български корени заяви своята подкрепа и занапред в сферата на образованието и здравеопазването. Г-н Стоилов подари на г-н Канев картина на дунавския бряг, като му благодари за всеотдайността и подкрепата за развитието на Русе. Проф. Белоев от своя страна изрази задоволство от отличната комуникация и дългогодишното приятелство, като покани г-н Канев да дойде в крайдунавския град отново заедно със своето семейство.