Седем проекта на стойност 45 000 лв. спечели Община Русе в конкурса „Обичам природата – и аз участвам – 2016“

сряда, 13 април 2016

За поредна година Община Русе се включи активно в кампанията на МОСВ и ПУДООС – „За чиста околна среда - 2016“, под мотото „Обичам природата и аз участвам“. Основен акцент в успешно класираните проекти е поставен върху опазване на околната среда, насърчаване на доброволния труд, повишаване на екологичната култура у подрастващите и отговорно отношение на гражданите към опазване на природните ресурси. Финансиране в рамките на програмата ще получат две училища, три детски заведения и две кметства на територията на Община Русе. Общата стойност на одобрените проекти възлиза на 45 000 лв., като съответно детските заведения и училища получават до 5 000 лв. финансов ресурс,  а за кметства програмата отпуска до 10 000 лв.

„Класна стая на открито“ и опитно поле ще бъдат изградени в двора на ОДЗ „Снежанка“. Децата от ЦДГ „Червената шапчица“ ще се възпитават и играят на новоизградени мултифункционални съоръжения. За малчуганите от ОДЗ „Приказен свят“ с. Николово ще бъдат обособени „Био-градинка“ и „Еко-лаборатория“ в двора на детското заведение.

Възпитаниците на Немска гимназия „Фридрих Шилер“ ще облагородят дворното си пространство чрез създаване на еко-зона с класна стая и алпинеум. Учениците от ПГСП „Пеньо Пенев“ ще спортуват в еко-зона със спортни съоръжения за стрийт фитнес.Целта е учебно-възпитателния процес да бъде изнесен сред природата с цел приобщаване на децата към „зелената идея“.

В селата Червена вода и Бъзън е предвидено облагородяване и озеленяване на обществени пространства. Крайният срок за финализиране на проектните дейности е 30.10.2016 г.