Седмото издание на Русчуклийска среща събра любители на фолклора

събота, 10 март 2018

Днес, в спортен комплекс „Дунав“, се проведе седмото издание на Националния фестивал на школи и клубове за любители, изучаващи български народни танци „Русчуклийска среща“. На събитието присъства зам.-кметът по хуманитарни дейности в Община Русе Иван Григоров.

Ежегодно в българските градове се организират национални фолклорни фестивали за любители, в които взимат участие клубове и школи за непрофесионалисти, изучаващи български народни танци. В тазгодишното издание на фестивала участваха над 1000 танцьори, пристигнали от всички краища на страната. Програмата протече в три кръга. В първия участниците изпълниха две автентични хора по свой избор, като едното беше от региона, от който е групата. „Играете каквото Ви душа сака“ на размер 9/8 е името на втория етап, в който клубовете показаха майсторство и оригиналност. В третата част беше надиграването на ръченица за Мис и Мистър "Русчуклийска среща 2018". ФТТ „Найден Киров“ с главен художествен ръководител Богдан Донев изнесе поздравителен концерт специално за участниците и гостите в залата.

Многоуважаван професорски колектив – жури на фестивала, в състав проф. д-р Даниела Дженева, проф. д-р Антон Андонов и д-р Петьо Кръстев, отличи най-добрите на сцената. Наградата на кмета на Община Русе беше връчена от зам.-кмета по хуманитарни дейности Иван Григоров на ТШ „Фолклорен извор“ – с. Тополи за първи етап на групи под 30 участници, на „Абритус“ - Разград за първи етап групи над 30 участници и на ТФ „Липник“ – с. Николово за втория етап от надиграването. Г-н Григоров връчи и поздравителен адрес на управителя на СНЦ „Арт Русчук“ Богдан Донев, от името на кмета Пламен Стоилов.

Фестивалът премина под патронажа на кмета на Община Русе – Пламен Стоилов. Организатор и домакин на проявата е Танцова школа „Играорци“.

Наградени:

Най-емоционално артистична група – „Възрожденци“ – Варна

Най-ансамблово изпълнение на хоро – „Марико“ – Свищов

Най-масова група – „Воеводи“ – Варна

Втори етап:

Трето място – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велико Търново

Второ място – „Фолклорни плетеници“ – Попово

Първо място – „Веселчани“ – Добрич

Специална награда на Сдружение Клубовете за Български Народни Хора към Национална Секция на CIOFF България – „Зора“ – Несебър

Първи етап групи под 30 участници:

Трето място – „Буенци“ – София

Второ място – „Родолюбие“ – Кюстендил