След настояване на кмета Пенчо Милков: тежкотоварният трафик от Русе ще се разпределя във вътрешността на страната

петък, 05 август 2022

Tежкотоварният трафик от Русе ще бъде разпределян във вътрешността на страната, обяви днес новият министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Три дни след встъпването си в длъжност той се зае с горещия проблем на Русенския регион, за решаването на който усилено се бори кметът на Русе Пенчо Милков. В срещата се включиха зам.-главният  секретар на МВР, областният управител Анатоли Станев, местните ръководители на МВР, Областно пътно управление, Гранична полиция, ДАИ и българският посланик в Букурещ Радко Влайков. Пред компетентните институции кметът на Русе настоя за мярката, като посочи, че тя е най-благоприятният вариант за русенци.

„Всеки път, когато излизаме на протест за тежката пътна обстановка в Русе, опашки от тирове няма. Желанието ми е държавата да организира на национално ниво трафика така, както бе на 3 август, когато русенци протестираха за последно. Нека тази организация се поддържа от съответните институции, защото Русе винаги е бил лицето на държавата“, каза Пенчо Милков.

Той предложи 20-километровата опашка, характерна в последните месеци за Русе, да бъде разпределена от компетентните институции на територията на другите области по трасето на тировете, така че да не се стига до ескалиране на напрежението в отделни населени места.

Министър Демерджиев увери, че предложението ще бъде представено пред Министерския съвет. За създаването на желаната организация може да бъде използван опитът от зимното поддържане на пътищата в страната, при което тировете се отбиват от пътя, като няма да се допусне престоят им в населени места, така че да се създава напрежение. Ангажимент на МВР ще е да контролира водачите, които се опитват да заобиколят тази организация на движението. Иван Демерджиев допълни, че с включването на допълнителни сили извън Русе и добрата комуникация с Националния координационен център, ситуацията следва да се облекчи до реализирането на общинския проект за голям буферен паркинг.

Кметът Пенчо Милков предостави на министъра и официално писмо с искания от името на русенци, сред които бяха още 10% от приходите от таксата за преминаване на Дунав мост да остават в Русе и да бъдат влагани в поддръжката на инфраструктурата, а проверките на граждани при преминаване на границата да бъдат облекчени.