Слизането на Ботевата чета на българска земя ще бъде показано във възстановка в Русе

вторник, 30 май 2023

На 3 юни от 11 ч. на Понтон №5 на русенския кей ще се състои историческата възстановка „Слизане на четата на Христо Ботев на българска земя“. Събитието се осъществява с подкрепата на Община Русе и „Параходство българско речно плаване“ АД в партньорство с русенския клон на Национално дружество „Традиция“.

Възстановката се провежда във връзка със 115 г. от създаването на едно от най-старите русенски читалища – „Христо Ботев -1908“, което е основано в годината на обявяването на Независимостта на България.

Събитието се провежда на всеки пет години от 2018 г. насам и е уникално по рода си за Русе.

На 2 юни членовете и деятелите на НЧ „Христо Ботев - 1908“ и „Традиция“ съвместно с представители на Община Русе ще се включат в церемонията по отдаване почит на революционера и загиналите за свободата на България в парк „Михай Първи“ в Букурещ, където се намират бюст паметниците на Христо Ботев и Васил Левски. Поклонението се организира от посолството на България и е с участието на представители на Демократичния съюз на българите в Румъния.